Gospodarka
Bezrobocie
Premier obiecywał obniżenie bezrobocia do poziomu nie wyższego niż średnia w UE. Według badań Eurostatu, bezrobocie we wrześniu wyniosło w Polsce 9,4%, przy średniej dla UE 9,7%. Rząd zrealizował tę obietnicę, między innymi dzięki pogorszeniu sytuacji w innych krajach UE. Średnia dla państw Unii wzrosła w ciągu czterech lat o niemal 3%.
Podatki
Zgodnie z obietnicą, mamy możliwość składania zeznań podatkowych przez internet. W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości 1,2 mln osób. Niestety wbrew wcześniejszym zapowiedziom podatki wzrosły. - Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji - mówił w 2007 roku w expose Donald Tusk.
Spółki skarbu państwa
- Tam, gdzie dzisiaj państwo pozostaje właścicielem, szczególnie dotyczy to spółek z udziałem skarbu państwa, przyjmiemy wreszcie jawny i otwarty nabór do rad nadzorczych i wybór członków zarządu w drodze konkursu. Ale po to, żeby wycofywać państwo z gospodarki, żeby uczciwi ludzie i kompetentni ludzie, a nie z nadania aparatu partyjnego, przygotowali większość tych spółek do możliwie szybkiej prywatyzacji lub przekazania w dyspozycję samorządowi terytorialnemu - deklarował premier. W ciągu czterech lat udało się sprywatyzować ponad 460 spółek skarbu państwa. W rękach rządu pozostało jeszcze ok. 500 przedsiębiorstw. Niestety zarządów państwowych spółek nie udało się odpolitycznić.
Bezpieczeństwo energetyczne
Donald Tusk deklarował kontynuację polityki Jarosława Kaczyńskiego w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Mimo krytycznie ocenianej umowy na dostawy gazu z Rosji, problem dostaw gazu prawdopodobnie uda się rozwiązać. Już po expose okazało się, że w przyszłości Polska sama może stać się eksporterem gazu, dzięki wydobyciu gazu łupkowego. Trudno jednak przypisać tę zasługę osobiście premierowi.
Na zdjęciu: Budowa wiertni Chevron Polska Energy Resources w Horodysku. Firma rozpocznie wkrótce odwierty badawcze, które pozwolą ocenić zasoby gazu naturalnego na obszarze koncesji Grabowiec - jednej z czterech koncesji, jakie spółka uzyskała na terenie województwa lubelskiego