Trwa ładowanie...

Rozłam w Watykanie? Kardynał Gerhard Ludwig Müller zaprzecza

Z jednej strony papież Franciszek reformujący Kościół, z drugiej - grupa stawiająca mu opór? Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller twierdzi, że to stereotyp, który nie ma racji bytu. Duchowny, kierujący kongregacją, która prowadzi procesy kanoniczne duchownych oskarżonych o najcięższe przestępstwa, podkreśla, że pedofilia jest przestępstwem "potwornym".

Rozłam w Watykanie? Kardynał Gerhard Ludwig Müller zaprzeczaŹródło: Wikimedia Commons, fot: Presse.Nordelbien
d2hka8s
d2hka8s

"Myślę, że należy położyć kres stereotypowi, jakoby z jednej strony był papież, który chce reform, a z drugiej grupa stawiająca opór, która chciałaby go zablokować. Do naszej wiary katolickiej i etosu pracy Kurii Rzymskiej należy wspieranie powszechnej misji papieża, powierzonej jemu przez Jezusa Chrystusa” - stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" kard. Gerhard Ludwig Müller.

Duchowny kierujący kongregacją, która prowadzi procesy kanoniczne duchownych oskarżonych o najcięższe przestępstwa, w tym - pedofilii, podkreślił, że rozwiązanie problemu wykorzystywania seksualnego nieletnich nie jest możliwe, jeśli "uciekamy się wyłącznie do groźby kary, zarówno cywilnej, jak i kanonicznej".

"Potrzeba jest całkowita przemiana: od egoizmu w dziedzinie seksualności do pełnego poszanowania osoby" - stwierdził i dodał, że przez powołanie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich papież Franciszek chce pomóc nie tylko Kościołowi, lecz także całemu społeczeństwu.

d2hka8s

Kościół chce dać przykład

"Można mieć nadzieję, że inne organizacje wychowawcze pójdą w tej walce za przykładem Kościoła, który reprezentuje w tej dziedzinie awangardę. Pedofilia stanowi potworne przestępstwo, a także ciężki grzech" - podsumowuje kard. Müller.

Duchowny wyraził również gotowość do spotkania z Marie Collins, byłym członkiem papieskiej komisji, która postanowiła ją opuścić ze względu na "niechętne nastawienie Kurii do zastosowania pewnych wskazań dotyczących walki z pedofilią".

Komisja coraz mniej liczna

W 2016 roku, również na tle nieporozumień, komisję opuścił Brytyjczyk Peter Saunders, który także był w dzieciństwie ofiarą wykorzystywania. Domagał się on zdecydowanych działań wobec dostojników Kościoła, oskarżanych o tuszowanie czynów pedofilii.

Collins i Saunders to jedyne powołane do tego gremium ofiary księży pedofilów. W skład Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzi kilkanaście osób, wśród nich osoby duchowne i świeckie. W tym gronie jest była premier i była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

d2hka8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hka8s
Więcej tematów