Rozłam w Watykanie? Kardynał Gerhard Ludwig Müller zaprzecza
Z jednej strony papież Franciszek reformujący Kościół, z drugiej - grupa stawiająca mu opór? Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller twierdzi, że to stereotyp, który nie ma racji bytu. Duchowny, kierujący kongregacją, która prowadzi procesy kanoniczne duchownych oskarżonych o najcięższe przestępstwa, podkreśla, że pedofilia jest przestępstwem "potwornym".
"Myślę, że należy położyć kres stereotypowi, jakoby z jednej strony był papież, który chce reform, a z drugiej grupa stawiająca opór, która chciałaby go zablokować. Do naszej wiary katolickiej i etosu pracy Kurii Rzymskiej należy wspieranie powszechnej misji papieża, powierzonej jemu przez Jezusa Chrystusa” - stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" kard. Gerhard Ludwig Müller.
Duchowny kierujący kongregacją, która prowadzi procesy kanoniczne duchownych oskarżonych o najcięższe przestępstwa, w tym - pedofilii, podkreślił, że rozwiązanie problemu wykorzystywania seksualnego nieletnich nie jest możliwe, jeśli "uciekamy się wyłącznie do groźby kary, zarówno cywilnej, jak i kanonicznej".
"Potrzeba jest całkowita przemiana: od egoizmu w dziedzinie seksualności do pełnego poszanowania osoby" - stwierdził i dodał, że przez powołanie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich papież Franciszek chce pomóc nie tylko Kościołowi, lecz także całemu społeczeństwu.
Kościół chce dać przykład
"Można mieć nadzieję, że inne organizacje wychowawcze pójdą w tej walce za przykładem Kościoła, który reprezentuje w tej dziedzinie awangardę. Pedofilia stanowi potworne przestępstwo, a także ciężki grzech" - podsumowuje kard. Müller.
Duchowny wyraził również gotowość do spotkania z Marie Collins, byłym członkiem papieskiej komisji, która postanowiła ją opuścić ze względu na "niechętne nastawienie Kurii do zastosowania pewnych wskazań dotyczących walki z pedofilią".
Komisja coraz mniej liczna
W 2016 roku, również na tle nieporozumień, komisję opuścił Brytyjczyk Peter Saunders, który także był w dzieciństwie ofiarą wykorzystywania. Domagał się on zdecydowanych działań wobec dostojników Kościoła, oskarżanych o tuszowanie czynów pedofilii.
Collins i Saunders to jedyne powołane do tego gremium ofiary księży pedofilów. W skład Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzi kilkanaście osób, wśród nich osoby duchowne i świeckie. W tym gronie jest była premier i była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.