Trwa ładowanie...
11-07-2015 02:35

Rozejm humanitarny w Jemenie zerwany

Arabia Saudyjska wraz z arabskimi sojusznikami zbombardowały stolicę Jemenu Sanę oraz trzecie co do wielkości miasto Taiz, przerywając tym samym obowiązujący od dwóch godzin rozejm humanitarny pod auspicjami ONZ.

Share
Rozejm humanitarny w Jemenie zerwanyŹródło: PAP/EPA, fot: Yahya Arhab
d1ggftv

Rozejm w walkach toczących się pomiędzy siłami rządowymi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, a wspieranymi przez Iran Hutim, którzy we wrześniu opanowali stolicę państwa Sanę, zmuszając prezydenta do jej opuszczenia, miał trwać tydzień. Jego celem miało być dostarczenie żywności, paliwa i lekarstw dla milionów Jemeńczyków dotkniętych skutkami wewnętrznego konfliktu zbrojnego i nalotów koalicji.

Obecny chaos w liczącym 25 milionów mieszkańców Jemenu jest spuścizną po wieloletnich dyktatorskich rządach poprzedniego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę. W Jemenie walka o władzę trwa od kilku miesięcy. Huti, będący zwolennikami Salaha są wspierani przez szyicki Iran, a prezydent Hadi przez kraje Zatoki Perskiej, w tym sunnicką Arabię Saudyjską.

Zbrojny konflikt wewnętrzny w Jemenie nasilił się w marcu, gdy koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej podjęła ataki powietrzne przeciwko Hutim. Według ONZ dotychczas w jemeńskim konflikcie zginęło ponad 2 tysiące ludzi, w tym 1400 cywilów; około miliona osób musiało opuścić swe domy.

d1ggftv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ggftv
d1ggftv
Więcej tematów