Trwa ładowanie...
d16jmx1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozejm humanitarny w Jemenie zerwany

Arabia Saudyjska wraz z arabskimi sojusznikami zbombardowały stolicę Jemenu Sanę oraz trzecie co do wielkości miasto Taiz, przerywając tym samym obowiązujący od dwóch godzin rozejm humanitarny pod auspicjami ONZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według ONZ dotychczas w jemeńskim konflikcie zginęło ponad 2 tys. osób
Według ONZ dotychczas w jemeńskim konflikcie zginęło ponad 2 tys. osób (PAP/EPA, Fot: Yahya Arhab)
d16jmx1

Rozejm w walkach toczących się pomiędzy siłami rządowymi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, a wspieranymi przez Iran Hutim, którzy we wrześniu opanowali stolicę państwa Sanę, zmuszając prezydenta do jej opuszczenia, miał trwać tydzień. Jego celem miało być dostarczenie żywności, paliwa i lekarstw dla milionów Jemeńczyków dotkniętych skutkami wewnętrznego konfliktu zbrojnego i nalotów koalicji.

Obecny chaos w liczącym 25 milionów mieszkańców Jemenu jest spuścizną po wieloletnich dyktatorskich rządach poprzedniego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę. W Jemenie walka o władzę trwa od kilku miesięcy. Huti, będący zwolennikami Salaha są wspierani przez szyicki Iran, a prezydent Hadi przez kraje Zatoki Perskiej, w tym sunnicką Arabię Saudyjską.

Zbrojny konflikt wewnętrzny w Jemenie nasilił się w marcu, gdy koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej podjęła ataki powietrzne przeciwko Hutim. Według ONZ dotychczas w jemeńskim konflikcie zginęło ponad 2 tysiące ludzi, w tym 1400 cywilów; około miliona osób musiało opuścić swe domy.

d16jmx1

Podziel się opinią

Share

d16jmx1

d16jmx1
Więcej tematów