Trwa ładowanie...
d1tdjac
rosja
09-12-2003 12:55

Rosyjskie wybory niepokoją ekonomistów

Zaniepokojenie panuje wśród analityków co do
długoterminowych perspektyw rosyjskiej gospodarki po niedzielnych
wyborach parlamentarnych wygranych przez partię władzy i siły
narodowo-populistyczne.

d1tdjac
d1tdjac

Prokremlowska Jedna Rosja uzyskała w niedzielę blisko połowę miejsc w Dumie Państwowej, zaś przy wsparciu nacjonal-populistów Kreml ma większość dwóch trzecich zdolną zmieniać konstytucję. Do parlamentu nie weszło żadne z ugrupowań liberalnych, w tym wolnorynkowy Sojusz Sił Prawicy.

Agencja inwestycyjna Aton na swojej stronie internetowej twierdzi, że konsekwencją wyborów będą propozycje zwiększenia obciążeń podatkowych wobec wielkiego biznesu i powiększenia roli państwa w regulowaniu gospodarki.

"Naszym zdaniem, już teraz jest jasne, że parlament będzie o wiele bardziej wrogo nastawiony do biznesu, niż był do tej pory. Stawiamy tezę, że rezultaty głosowania są jako całość negatywne dla rynku akcji" - czytamy w analizie.

Szef centrum analitycznego banku Zenit Siergiej Suwierow podkreśla z kolei, że ofiarami nowego układu politycznego mogą paść oligarchowie, szef państwowego koncernu RAO JES i jednocześnie jeden z liderów przegranych liberałów Anatolij Czubajs oraz kojarzony z oligarchami premier Michaił Kasjanow.

d1tdjac

"Konsekwencją wyborów mogą być nowe ataki na oligarchów, prawdopodobna dymisja Czubajsa, a być może również Kasjanowa" - twierdzi Suwierow w wypowiedzi dla gazety "Wiedomosti".

Według Suwierowa, władza może teraz doprowadzić do "logicznego końca" sprawę koncernu naftowego Jukos. "Nacjonalizacja przedsiębiorstwa nie wygląda już nierealnie" - uważa.

Także przytaczany przez gazetę raport rosyjskiego oddziału Raiffeisenbank nie nastraja inwestorów optymistycznie. "Kurs na silne państwo może zmienić się w naciski na biznes i zmianę polityki podatkowej wobec koncernów surowcowych" - czytamy w raporcie analityków banku.

Przed wpływem silnego skrzydła lewicowo-nacjonalistycznego przestrzega również Helena Hessel z agencji Standard and Poor's.

d1tdjac

W niedzielnych wyborach 222 miejsca w 450-osobowej Dumie Państwowej zdobyła prokremlowska partia Jedna Rosja. Odpowiednio 38- i 37-osobowe kluby będą posiadać ugrupowania narodowo- populistyczne - Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego i blok Ojczyzna Siergieja Głazjewa i Dmitrija Rogozina. Oba w czasie kampanii atakowały wielki biznes i posuwały się wręcz do postulatów jego nacjonalizacji.

d1tdjac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tdjac
Więcej tematów