Trwa ładowanie...

Rosyjskie próby rozminowania Azowstalu. Skończyły się tragicznie

Podczas rozminowywania zakładów w Mariupolu czterech rosyjskich saperów wysadziło się w powietrze. Mina, którą próbowali zneutralizować, eksplodowała. Jeden z żołnierzy jest w stanie krytycznym, dwóch jest średnio rannych, a ostatniemu nic poważnego się nie stało.

Share
Czterech rosyjskich saperów wysadziło się w powietrze podczas rozminowywania zakładów Azwostal w Mariupolu. Czterech rosyjskich saperów wysadziło się w powietrze podczas rozminowywania zakładów Azwostal w Mariupolu. Źródło: East News, fot: AP
d3oq9vi

Kombinat Azowstal, którego broniły: pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w zrujnowanym Mariupolu.

Od połowy maja napływały informacje o stopniowej ewakuacji żołnierzy z zakładu. Ukraińcy byli przewożeni przez Rosjan m.in. do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Według zapowiedzi strony ukraińskiej, wszyscy obrońcy Mariupola mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Nieudana próba zneutralizowania miny w zakładach "Azowstal" w Mariupolu Telegram
Nieudana próba zneutralizowania miny w zakładach "Azowstal" w MariupoluŹródło: Telegram

Rosjanie kontrolują Mariupol

Wojsko rosyjskie, które ostatecznie przejęło kontrolę nad Mariupolem, próbuje oczyścić ulice i zakłady z min oraz niewybuchów. Podczas prób rozminowywania zakładów metalurgicznych doszło do wypadku. Z informacji, która pojawiła się w komunikatorze Telegram, czterech rosyjskich saperów wysadziło się w powietrze. Mina, którą próbowali zneutralizować, eksplodowała. Jeden z żołnierzy jest w stanie krytycznym, dwóch jest średnio rannych, a ostatniemu nic poważnego się nie stało.

W podziemiach zakładu metalurgicznego w Mariupolu chroniło się wielu mieszkańców zrujnowanego miasta. Pod koniec kwietnia i na początku maja udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie obiektu.

d3oq9vi

Rosyjskie wojsko opublikowało niedawno materiał filmowy przedstawiający rozminowywanie niedawno przejętej huty Azowstal. Według państwowej agencji informacyjnej RIA Nowosti, wojska Putina w ciągu ostatnich kilku dni zniszczyły ponad 100 materiałów wybuchowych.

Rozminowywanie Azowstalu. Nagranie rosyjskich służb

Źródło: WP/Telegram/PAP/RIA Nowosti

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oq9vi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3oq9vi
d3oq9vi
Więcej tematów