Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. 58. armia rozbita. "Nie zostało nic"

To już 90. dzień inwazji. Jak informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie. - Z armii nie zostało dosłownie nic. W kompanii Walery Bakina nikt nie przeżył. Nikt! Wszystkich po prostu pozabijali, całą kompanię. Są też u nas kompanie, w których pozostało trzech lub czterech żywych ludzi - relacjonował rosyjski żołnierz w przechwyconej rozmowie z żoną.

UkrainaUkrainaŹródło: PAP, fot: AA/ABACA
d6hrnz5
d6hrnz5
  • • Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie; w niektórych kompaniach nie przeżyła ani jedna osoba - relacjonował rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak podkreślił ukraiński wywiad, w 2018 roku 58. armia została wyposażona w najnowsze dostępne w Rosji uzbrojenie i sprzęt wojskowy.

  • • 63-letni rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w samolocie szturmowym Su-25, zestrzelonym w niedzielę w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. "Udział w walkach oficera tak wysokiej rangi może świadczyć o tym, na ile trudne zadania Moskwa stawia przed pilotami wojskowymi, jak i o braku wysoko wykwalifikowanych specjalistów" - ocenia BBC.

  • • - Przekazaliśmy Ukrainie czołgi w bardzo dużej liczbie; uznaliśmy, że to w  jakimś sensie nasz obowiązek udzielić takiej pomocy. Liczymy na wsparcie NATO, USA, a także ze strony Niemiec. Słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały wywiązać z obietnicy, to dla nas duży zawód - powiedział prezydent Andrzej Duda. 
Trwa łączenie
01:13, 25.05.2022

Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

01:12, 25.05.2022

"Na zakończenie mojego intensywnego, dwudniowego pobytu w Szwajcarii chciałbym podzielić się z Państwem pewną analogią. W tym symbolicznym, trudnym i przełomowym dla świata czasie musimy pamiętać, że gdy działamy razem, solidarnie - jako zjednoczona Europa ze Stanami Zjednoczonymi, jesteśmy w stanie pokonać każdego wroga i zmienić świat na lepsze. Dla wszystkich" - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

00:46, 25.05.2022

W ocenie gubernatora agresorzy "sprowadzili do obwodu ługańskiego szaloną liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego". W poniedziałek Hajdaj informował, że na kierunku ługańskim działa 25 rosyjskich grup batalionowych, czyli ok. 12,5 tys. żołnierzy. "Wolna Ługańszczyzna jest teraz jak Mariupol. Pozostajemy przyczółkiem, który powstrzymuje inwazję i z pewnością ją powstrzyma. Mimo przewagi liczebnej wroga, to my zwyciężymy, bo walczymy o naszą ziemię" - zadeklarował szef regionalnych władz.

00:42, 25.05.2022

- Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją. Wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta, Siewierodonieck jest ledwie żywy - przekazał na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

00:36, 25.05.2022
00:29, 25.05.2022

We wtorek dziewięciu mieszkańców zostało ewakuowanych z obwodu ługańskiego - podała agencja Ukrinform. 

00:19, 25.05.2022

Szerokie wcześniej poparcie dla sankcji USA wymierzonych w Moskwę nieznacznie maleje. 45 proc. Amerykanów wciąż twierdzi, że priorytetem powinny być restrykcje przeciw Rosji. Zdaniem 51 proc. należy jednak przede wszystkim ograniczyć działania, które szkodzą amerykańskiej gospodarce.

23:53, 24.05.2022

Amerykanie w coraz mniejszym stopniu popierają karanie sankcjami Rosji za inwazję na Ukrainę, jeżeli odbywa się to kosztem gospodarki. Rosną obawy o inflację i ogólną kondycję gospodarczą USA - wynika z sondażu ośrodka NORC dla Associated Press.

23:39, 24.05.2022

Zdjęcia z frontu. 

23:29, 24.05.2022

"W przedsięwzięciu wzięło udział od pięciu do siedmiu statków. Były to jednostki ratownicze, łodzie i holowniki, które wywoziły ciała oraz usuwały znajdujący się tam sprzęt wojskowy. Zabrano wszystko to, co tam zostało i nie powinno znaleźć się w posiadaniu innego państwa" - dodał Wadym Skibicki, cytowany przez portal Krym.Realii, czyli krymski projekt Radia Swoboda.

23:14, 24.05.2022

Rosyjskie wojska przeprowadziły na zatopionym krążowniku Moskwa operację, która trwała co najmniej dwa tygodnie. Zwraku zabrano ciała poległych, sprzęt i niejawne dokumenty - przekazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

23:02, 24.05.2022

"24 maja Rosjanie zabili 12 cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: trzy osoby w Bachmucie, dwie w Torecku, dwie w Awdijiwce, dwie w Rajhorodku" - przekazał Kyryłenko. Jak dodał, po jednej osobie zginęło w miejscowościach: Łyman, Mykołajiwka i Kałynowe.

23:01, 24.05.2022

12 mieszkańców obwodu donieckiego zginęło w ciągu minionej doby w wyniku ostrzałów rosyjskich, a 10 osób zostało rannych - przekazał Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, leżącego na wschodzie Ukrainy.

22:48, 24.05.2022
22:36, 24.05.2022

Ukraińskie wojsko niszczy najeźdźców pociskami z napisem "Za Mariupol" - podała agencja Ukrinform. 


22:28, 24.05.2022

Ośmiu kolejnych Rosjan zostało oskarżonych o zbrodnie w Ukrainie - podała Nexta. 

22:16, 24.05.2022

Według Agerpres na wpłynięcie do Suliny wciąż oczekują jednostki, które pojawiły się na Morzu Czarnym przed prawie dwoma tygodniami.


"Załogi kilku oczekujących statków borykają się z problemami związanymi z brakiem zaopatrzenia w żywność i wodę pitną" - wskazała odnotowała agencja.

22:12, 24.05.2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do chaosu w naddunajskich portach w Rumunii. Od wielu dni ok. 90 statków oczekuje na Morzu Czarnym na wpłynięcie do Suliny, jednego z głównych portów rzecznych w tym rejonie kraju - poinformowała rumuńska agencja Agerpres.

21:48, 24.05.2022

Tureckie władze protestują przeciwko rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię. Sojusznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana mówi wprost: "jeśli obawy dotyczące bezpieczeństwa Turcji nie zostaną rozwiane, alternatywą mogłoby być wyjście z NATO". Tymczasem francuski tygodnik "Le Point" ocenił, że "Turcja jest koniem trojańskim Rosji w NATO i nie powinno być dla niej miejsca w Sojuszu".

21:43, 24.05.2022

Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją; wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta, Siewierodonieck jest ledwie żywy - zaalarmował we wtorek szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

"Jest coraz gorzej. Trudno opisać słowami to, co robią najeźdźcy. (...) Wszystko dookoła aż trzeszczy, zrzucono bomby lotnicze na Siewierodonieck. (...) Rosjanie nacierają również od strony Zołotego i Kateryniwki, pod Komyszuwachą i Biłohoriwką. Trasa z Lisiczańska do Bachmutu jest ciągle ostrzeliwana. Tam 'pracują' już grupy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika, sytuacja niemal krytyczna" - napisał Hajdaj.

21:35, 24.05.2022

Rosyjski prezydent Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w Davos wywiadzie dla BBC. Szef polskiego rządu wskazał, że jest to "część jego strategii, która ma na celu wywołanie efektu lawinowego w Afryce Północnej i ogromnych fal migracyjnych".

21:25, 24.05.2022

Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby; w sześciu innych miejscach nadal trwają walki – poinformował we wtorek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab podał, że w ciągu doby zniszczono łącznie 31 jednostek sprzętu rosyjskiego. To m.in. trzy czołgi, 8 systemów artyleryjskich, 18 pojazdów opancerzonych. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła siedem rosyjskich dronów.

W ciągu doby "okupanci ostrzelali 39 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, zniszczyli i uszkodzili ponad 60 obiektów cywilnych" - podał sztab. Wśród tych obiektów było 50 domów mieszkalnych, szpital, centrum handlowe, podstacja elektryczna, budynek prokuratury. "W wyniku tych ostrzałów zginęło co najmniej 14 osób cywilnych, a dalszych 15 zostało rannych" - głosi komunikat.

21:12, 24.05.2022

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział we wtorek powstanie międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Nową strukturą pokierują Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała ukraińska telewizja Kanał 24.

- Naszym celem jest uniknięcie powtarzania dawnych błędów i przygotowanie przyszłości dla suwerennej, wolnej Ukrainy  - oświadczył Jermak w wystąpieniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos

21:04, 24.05.2022

Premier Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę w Ukrainie. Jak powiedział w filmie zamieszczonym na jego stronie na Facebooku, stan wyjątkowy wejdzie w życie o północy 25 maja i da rządowi "pole manewru i możliwość natychmiastowej reakcji na skutki wojny w sąsiedniej Ukrainie".

20:59, 24.05.2022

- Nie tylko ja uważam, że nadmiarowe zyski Norwegii powinny być częściowo przeznaczone na odbudowę Ukrainy; tak twierdzi również ogromna część opinii publicznej Zachodu i niektórzy norwescy politycy - powiedział w wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki. - Jestem przekonany, że niedługo usłyszymy w unijnym mainstreamie, że w sprawie Norwegii trzeba postąpić tak, jak mówiłem - zaznaczył szef rządu.

Premier był pytany o jego niedawną wypowiedź ze spotkania z młodzieżą, że "Norwegia żeruje na wojnie" w kontekście zysków z wydobycia i eksportu gazu. Szefa rządu dopytywano, czy podtrzymuje te słowa w sytuacji, w której właśnie od Norwegii w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne oraz zapełnienie przepustowości gazociągu Baltic Pipe.

- Język negocjacji - zwłaszcza, gdy stawka jest tak wysoka jak dziś - bywa twardy. A część naszej opozycji ma zwyczaj podkulania ogona pod siebie oraz czekania aż jakieś jabłko samo nam wpadnie do fartuszka. My odeszliśmy od takiej naiwnej strategii, a właściwie - braku strategii. Sami staramy się wytyczać ścieżki i inspirować innych do właściwych zachowań. Nie tylko ja uważam, że nadmiarowe zyski Norwegii powinny być częściowo przeznaczone na odbudowę Ukrainy, tak twierdzi również ogromna część opinii publicznej Zachodu, ale też niektórzy norwescy politycy - odpowiedział.

20:53, 24.05.2022

"Przed Radą Europejską, która zbierze się w przyszłym tygodniu, przekazałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że poparcie Unii Europejskiej pozostaje niezmienne. (...) Rozmawialiśmy o dalszej pomocy humanitarnej, finansowej i wojskowej" - oświadczył szef RE Charles Michel.

Źródła: Ukrinform, PAP, pravda.com.ua, BBC News, CNN, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6hrnz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d6hrnz5
Więcej tematów