Rosyjskie media: John Kerry spotka się w Soczi z Władimirem Putinem i Siergiejem Ławrowem
Sekretarz stanu USA John Kerry we wtorek, 12 maja, ma przylecieć do Soczi na rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - informuje dziennik "Izwiestija", powołując się na źródła na Kremlu i w rosyjskim MSZ.
Wcześniej sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow nie wykluczył, że w tym miesiącu w Soczi może dojść do spotkania Władimira Putina z Kerrym. - Na razie tylko się o tym mówi. Poczekajmy na oficjalne potwierdzenie - oświadczył w czwartek Pieskow, cytowany przez agencję Interfax.
"Izwiestija" podały, że z inicjatywą rozmów szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych wystąpiła strona amerykańska.
"O spotkaniu wiemy. O ile się orientuję, poprosili o nie Amerykanie. Wszelako niejednokrotnie takie rozmowy były odwoływane. Zobaczymy, jaki będzie rozwój wydarzeń" - cytuje rosyjska gazeta swojego rozmówcę w Administracji Prezydenta FR.
Wśród głównych tematów rozmów Ławrowa z Kerrym informatorzy "Izwiestii" wymienili kryzys na Ukrainie, konflikty w Syrii i Jemenie, a także problemy stosunków dwustronnych.
O możliwości przyjazdu sekretarza stanu USA do Rosji po raz pierwszy wspomniano na początku lutego. Kreml wyraził wówczas gotowość do rozmów, jednak wizyta Kerry'ego nie doszło do skutku. Zamiast Moskwy poleciał on do Kijowa.
Przytoczony przez moskiewski dziennik doradca prezydenta FR ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow oznajmił, że strona amerykańska niejednokrotnie wyrażała życzenie, by Kerry mógł przyjechać do Moskwy, jednak do wizyty nie doszło z winy strony amerykańskiej.
Wskutek aneksji Krymu, wspierania przez Moskwę separatystów w ukraińskim Donbasie i sankcji nałożonych na Rosję przez USA za jej agresywną politykę wobec Ukrainy stosunki rosyjsko-amerykańskie znajdują się w najgłębszym kryzysie od czasów zimnej wojny.
Mimo iskrzenia na linii Moskwa-Waszyngton szefowie dyplomacji dwóch krajów utrzymują stałe kontakty - osobiste i telefoniczne. Poprzednio widzieli się w marcu w szwajcarskiej Lozannie przy okazji rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Przez telefon po raz ostatni konferowali 5 maja z inicjatywy Waszyngtony. Głównym tematem rozmowy była sytuacja w Donbasie.