Trwa ładowanie...

Delfiny bojowe. Rosjanie wciągnęli w wojnę morskie ssaki zabrane Ukraińcom

Jak wynika z nowej analizy zdjęć satelitarnych, Rosja rozmieściła w swojej bazie Floty Czarnomorskiej wyszkolone delfiny. Dwie zagrody ze zwierzętami zostały przeniesione do bazy portowej w Sewastopolu w lutym - informuje Instytutu Marynarki Wojennej USA. Rosjanie po zajęciu Krymu w 2014 roku przejęli zwierzęta szkolone przez Ukraińców.

Bojowe delfiny mają osłaniać okręty stacjonujące w bazie w SewastopoluBojowe delfiny mają osłaniać okręty stacjonujące w bazie w SewastopoluŹródło: wikimedia
d1t1h68
d1t1h68

Delfiny najprawdopodobniej mają odpowiadać za ochronę stacjonujących w rosyjskiej bazie jednostek przed atakami okrętów podwodnych.

Amerykański Instytut Marynarki Wojennej (USNI) dokonał przeglądu zdjęć satelitarnych bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie i stwierdził, że dwie zagrody dla delfinów zostały przeniesione do bazy w lutym. Wydarzenie to miało miejsce zaraz po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Jak pisze brytyjski dziennik "The Guardian", Rosja w przeszłości trenowała delfiny do "celów wojskowych, wykorzystując te wodne ssaki do odzyskiwania przedmiotów lub odstraszania nurków przeciwnika".

d1t1h68

Delfiny w Sewastopolu

Sewastopol jest główną bazą rosyjskiej floty na Morzu Czarnym. Według amerykańskiej marynarki wojennej wiele z zakotwiczonych tam okrętów, choć znajduje się poza zasięgiem rakiet, jest potencjalnie narażonych na ataki podwodne.

Również Ukraińcy mieli trenować te morskie ssaki w celach wojskowych. Treningi miały być przeprowadzane w ośrodku również położonym na Krymie. Miało się to odbywać jeszcze w ramach programu wywodzącego się z czasów sowieckich, który w latach 90. został jednak zaniedbany.

W czasie zimnej wojny zarówno USA, jak i Związek Radziecki rozwijały wykorzystanie delfinów, których zdolność echolokacji pozwala im wykrywać podwodne obiekty. Umiejętności zwierząt mogły być wykorzystywane przy lokacji m.in. min morskich.

d1t1h68

Delfiny łupem wojennym

Program bojowego szkolenia delfinów został wznowiony w Sewastopolu w 2012 roku przez ukraińską marynarkę wojenną, ale ssaki wpadły w ręce Rosjan po zajęciu Krymu 2014 roku. Kijów bezskutecznie domagał się zwrotu zwierząt, a agencja RIA Novosti podała, że Moskwa planuje rozszerzyć program.

"Nasi specjaliści opracowali nowe urządzenia, które zamieniają wykrywanie celów przez delfiny za pomocą podwodnego sonaru na sygnał do monitora operatora. Ukraińskiej marynarce brakowało funduszy na takie know-how i niektóre projekty musiały zostać wstrzymane" - zdradziło wtedy rosyjskiej agencji prasowej jedno ze źródeł.

Dwa lata później rosyjska marynarka ogłosiła plany zakupu kolejnych pięciu delfinów, ogłaszając przetarg na dostawę delfinów do bazy w Sewastopolu. Rosjanie szkolą prawdopodobnie także inne zwierzęta w celach militarnych m.in. wieloryby.

d1t1h68

Zobacz też: Rosjanie z bólem głowy? "Nie będą w stanie zacząć kolejnego konfliktu"

d1t1h68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1t1h68
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj