Trwa ładowanie...

Rosyjskie ataki na Syrię naruszają rezolucję RB?

• Prawnicy Departamentu Stanu USA oceniają, czy Rosja naruszyła rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ

• Nie ma jeszcze konkluzji w tej sprawie - powiedział w środę rzecznik tego resortu Mark Toner.

• Rosja do nalotów wykorzystuje irańską bazę lotniczą

Share
Rosyjskie ataki na Syrię naruszają rezolucję RB?
Źródło: AFP, Fot: SERGEI VENYAVSKY
d1jugso

Rzecznik podkreślił, że kontunuowanie przez Rosję wykorzystywania irańskiej bazy do atakowania celów w Syrii "nie pomaga" w doprowadzeniu do wstrzymania aktów wrogości w tym kraju, targanym wojną domową między siłami rządowymi a rebeliantami.

Rosja wspiera prezydenta Syrii Baszara el-Asada, podczas gdy Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że syryjski przywódca musi odejść, i wspierają ugrupowania walczące o jego obalenie.

d1jugso

Wcześniej w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że nie ma podstaw, by sugerować, że rosyjska decyzja o przeprowadzaniu ataków bombowych na Syrię z terytorium Iranu narusza rezolucję nr 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powiedział, że rosyjskie samoloty latają z Iranu w ramach operacji antyterrorystycznej Rosji. - Ani samoloty, ani zaopatrzenie nie zostały dostarczone Teheranowi - podkreślił.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że bazujące w Iranie bombowce Tu-22M3 i Su-34 dokonały we wtorek nalotów na pozycje dżihadystów w Syrii. Ataki te kontynuowano w środę.

Według rosyjskich mediów wykorzystanie bazy w Iranie pozwoli skrócić o 60 proc. czas przelotów rosyjskich samolotów i zwiększyć ich ładunek bojowy. Dotychczas do rażenia celów w Syrii Tu-22M3 startowały z lotniska w Mozdoku w Osetii Północnej, na południu Rosji.

Uchwalona w lipcu 2015 roku rezolucja nr 2231 jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu nuklearnego; wzywa Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych.

d1jugso

W rezolucji widnieje zapis, że wszystkie państwa, za każdorazową wcześniejszą zgodą Rady Bezpieczeństwa, mogą uczestniczyć (...) "w dostarczaniu, sprzedaży i transferze, bezpośrednio lub pośrednio z ich terytoriów lub poprzez nie (...), do Iranu, albo na użytek lub korzyść Iranu, wszelkich czołgów bojowych, pojazdów opancerzonych, systemów artyleryjskich dużego kalibru, samolotów bojowych, śmigłowców szturmowych, okrętów wojennych, rakiet lub systemów rakietowych (...)".

Szef irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani potwierdził we wtorek, że władze w Teheranie udostępniły siłom rosyjskim infrastrukturę i przestrzeń powietrzną do walki z terrorystami w Syrii.

Zobacz także: Rosyjskie naloty na Syrię

d1jugso

Podziel się opinią

Share
d1jugso
d1jugso
Więcej tematów