Trwa ładowanie...

Rosyjski rządowy samolot leci do Waszyngtonu. Wszyscy liczą na przełom

Rządowy Ił-96 wystartował w sobotę rano z lotniska w Petersburgu. Maszyna kieruje się do Stanów Zjednoczonych. Cel tego kursu, który ma się zakończyć na waszyngtońskim lotnisku, nie jest znany. Według informacji kanału Nexta, maszyna leci po rosyjskich dyplomatów.

Rządowy rosyjski Ił-96, który wystartował z Petersburga, zmierza na lotnisko w Waszyngtonie. Powód podróży nieznany, tak samo jak personalia pasażerów FlickrRządowy rosyjski Ił-96, który wystartował z Petersburga, zmierza na lotnisko w Waszyngtonie. Powód podróży nieznany, tak samo jak personalia pasażerów FlickrFot: ΌΊ
d2cblie
d2cblie

O tym budzącym nadzieję ruchu z Rosji, mogącym zwiastować początek rozmów o warunkach zakończenia krwawej interwencji w Ukrainie, poinformowała na Twitterze "Rzeczpospolita".

Wiadomość jest efektem obserwacji strony flightradar24. Lądowanie zaplanowane jest na 13.32, jednak adnotacja o szacunkowym przylocie podaje czas wcześniejszy. Jednak obserwatorzy, śledzący cały czas przemieszczający się samolot, donoszą o pewnych problemach w podróży - maszyna musiała na przykład ominąć Islandię.

Strona flightradar24 pozwala śledzić przeloty samolotów na całym świecie. Obserwatorzy wypatrzyli na niej także kurs z Petersburga do Waszyngtonu rządowego samolotu Ił-96 (flighradar24)
Strona flightradar24 pozwala śledzić przeloty samolotów na całym świecie. Obserwatorzy wypatrzyli na niej także kurs z Petersburga do Waszyngtonu rządowego samolotu Ił-96 (flighradar24)
Samolot omija Islandię - poinformował jeden z użytkowników Twittera
Samolot omija Islandię - poinformował jeden z użytkowników Twittera

Mnożą się jednak w sieci spekulacje, dotyczące zarówno celu podróży, jak i sposobów, w jaki rządowy Ił pokonuje przestrzeń powietrzną i jak - w obliczu sankcji - napełniony zostanie bak na drogę powrotną.

d2cblie

Po południu białoruski niezależny kanał informacyjny Nexta podał wiadomość na Twitterze, że maszyna leci po rosyjskich dyplomatów.

Przypuszczenia dotyczą też ewentualnych rozmów rządowej delegacji Kremla ze Stanami Zjednoczonymi. Nie wiadomo jednak, czy na pokładzie maszyny są rosyjscy dyplomaci.

Zwiastowałoby to rozpoczęcie rozmów w innym tonie niż piątkowa wypowiedź prezydenta Rosji podczas dialogu z Olafem Scholzem, kanclerzem Niemiec. Putin utrzymywał jeszcze wczoraj, że informacje o ofiarach wojny to "ukraińska propaganda".

d2cblie

Rosyjski rządowy samolot leci do Waszyngtonu. Wszyscy liczą na przełom

W sobotę o zawieszeniu broni w Mariupolu i Wołnowasze oraz o otwarciu korytarzy humanitarnych dla cywilów informował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez Suspilne. Wcześniej zatrzymanie agresji i zadbanie o cywilną ludność zadeklarowało ministerstwo obrony Rosji. Zawieszenie miało obowiązywać od godziny 9 czasu kijowskiego, jednak mer Mariupola, Wadym Bojczenko, poinformował w mediach społecznościowych, że ostrzał trwa.

Obietnica zawieszenia broni i dbałości o cywilów mogła być płaszczyzną do rozmów ewentualnej rosyjskiej delegacji w Waszyngtonie. Jednak naddzieje na to rozwiała informacja agencji Reuters. To tylko lot, który miał zabrać wydalonych z USA za szpiegostwo pracowników misji Rosji przy ONZ oraz ich rodziny.

Rząd USA zatwierdził lot wyczarterowany przez rząd rosyjski. Samolot zabierze Rosjan, pracujących w Misji ONZ. Personel rosyjski został wydalony za tak zwane "nadużycie przywileju pobytu" - poinformował agencję rzecznik departamentu stanu Ned Price.

Ukraina miała 3 tys. pocisków jądrowych. Dlaczego z nich zrezygnowała?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cblie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2cblie
Więcej tematów