Trwa ładowanie...
d26pny2

Rosyjski rząd nie zgadza się na usunięcie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie

Rosyjski rząd nie zgadza się na usunięcie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, który znajduje się w centrum Szczecina - brzmi odpowiedź otrzymana przez szczeciński urząd miasta od strony rosyjskiej.
Share
Plac Żołnierza z widokiem na Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej
Plac Żołnierza z widokiem na Pomnik Wdzięczności Armii RadzieckiejŹródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d26pny2

Żądają rozbiórki pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Bezskutecznie

Organizacje patriotyczne domagają się usunięcia pomnika w Szczecinie, podobnie jak w wielu innych miastach Polski. Władze Szczecina wyraziły poparcie tego stanowiska i w czerwcu przesłały do rady wniosek o zlikwidowanie pomnika. Jednak Ministerstwo Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej nie wyraziło na to zgody.

- Odmowa przyszła od przedstawicielstwa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej do spraw organizacji i zarządzania działaniami wojskowo-memoriałowymi w Rzeczypospolitej Polskiej. Od tej decyzji będziemy się odwoływać - zapewnia w rozmowie z dziennikarzami Radia Szczecin Łukasz Kolasa z biura prasowego szczecińskiego magistratu.

d26pny2

Komitet Obywatelski, który stara się usunięcie pomnika, kwestionuje zwracanie się do Rosjan o zgodę. - Prawnicy, którzy współpracują z inicjatywą obywatelską, nie do końca podzielają tę drogę konsultacji - przyznaje historyk Artur Kubaj.

Pośrednikiem w rozmowach pomiędzy stroną rosyjską i Szczecinem jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, do której władze miasta planują napisać odwołanie od decyzji Rosji.

d26pny2

Podziel się opinią

Share
d26pny2
d26pny2
Więcej tematów