Trwa ładowanie...

Rosyjski poseł Ilja Ponomariow bez immunitetu. Był przeciwko aneksji Krymu

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, zagłosowała za pozbawieniem immunitetu opozycyjnego deputowanego Ilii Ponomariowa - jedynego, który głosował przeciwko aneksji ukraińskiego Krymu w ubiegłym roku.

Rosyjski poseł Ilja Ponomariow bez immunitetu. Był przeciwko aneksji KrymuŹródło: AFP, fot: ANDREY SMIRNOV
d2qneny
d2qneny

Pozbawienie immunitetu oznacza, że przeciwko Ponomariowowi można będzie wszcząć postępowanie, które może kosztować go parlamentarny mandat.

Duma zagłosowała w ten sposób w reakcji na wniosek prokuratury, według której Ponomariow, przebywający obecnie w Stanach Zjednoczonych, jest podejrzany o sprzeniewierzenie pieniędzy w związku ze swoją pracą dla finansowanej przez państwo fundacji technologicznej.

Przeczytaj także - Anna Wojtacha dla WP: Rosja potrafi być kompletnie nieobliczalna

Ilja Ponomariow, jeden z liderów antyrządowych protestów w latach 2011-2012, przekonuje, że pozbawienie go immunitetu to politycznie umotywowana próba wyrugowania go z rosyjskiego parlamentu i uniemożliwienia powrotu z zagranicy. Mandat parlamentarny polityk straci tylko w razie uznania go przez sąd za winnego.

d2qneny

W marcu 2014 roku 450-osobowa Duma Państwowa ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. W obu wypadkach przeciwko głosował jedynie Ponomariow, znany z niezależnych poglądów przedstawiciel socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji.

Zobacz także - Prof. Waldemar Dziak: Putin jest zerem

d2qneny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qneny
Więcej tematów