Trwa ładowanie...

Rosyjski okręt staranował ukraiński. "Agresywne działania"

Ukraina chce międzynarodowego procesu po tym, jak jej holownik wojskowy został staranowany przez rosyjski okręt. Do niebezpiecznej sytuacji doszło na Morzu Azowskim. Rosjanie mieli w tamten rejon wysłać śmigłowce i myśliwce.

Share
Rosyjski okręt staranował ukraiński. "Agresywne działania"
Źródło: navy.mil.gov.ua
dgipa6b

Ukraiński holownik płynął wraz z dwoma małymi opancerzonymi kutrami z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim. Po drodze przepływał przez Cieśninę Kerczeńską, oddzielającą Krym od Rosji.

Jak zapewnia ukraińskie ministerstwo obrony, o kursie jednostek była poinformowana strona rosyjska. Mimo to, grupa rosyjskich okrętów wojennych i kutrów tamtejszej straży granicznej wypłynęła im naprzeciw. Ukraiński resort obrony nazwał to działaniami o charakterze agresywnym. Tamtejszy holownik ukraińskiej marynarki wojennej został staranowany przez rosyjski okręt i poważnie uszkodzony.

Ukraińska marynarka przekazała, że Rosjanie wysłali nad Cieśninę Kerczeńską dwa uzbrojone śmigłowce szturmowe Ka-52. Rosyjskie media z kolei podają, że z Krymu nad cieśninę wyleciały myśliwce Su-25 - donosi PAP.

dgipa6b

"Rosyjskie prowokacje"

Sytuacja na Morzu Azowskim jest napięta, szczególnie od czasu wdrożenia przez Rosję drobiazgowych kontroli statków handlowych zmierzających do ukraińskich portów. Władze w Kijowie kilkukrotnie alarmowały, że spodziewają się rosyjskiej agresji.

"Na Azowie zaczyna się eskalacja w celu zmuszenia naszych marynarzy, by jako pierwsi otworzyli ogień" - skomentował na Facebooku ukraiński politolog Jewhen Mahda. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy poinformowało, że chce międzynarodowego procesu przeciw Rosji ze względu na jej agresywne działania.

Zobacz także: Sikorski u Hofmana: aspirowaliśmy do grupy trzymającej władzę w UE

Problem dostrzegł Parlament Europejski. Już w październiku uchwalił rezolucję o łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim. Podkreślono także, że Moskwa dąży do przekształcenia Morza Azowskiego w "jezioro wewnętrzne" Federacji Rosyjskiej. Zaniepokojenie w związku z agresją Rosji na Morzu Azowskim wyrażał również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgipa6b

Podziel się opinią

Share
dgipa6b
dgipa6b
Więcej tematów