Trwa ładowanie...
d656wzi

Rosyjski epidemiolog: kultura konsumencka Polski jest niska

Główny epidemiolog Rosji Giennadij
Oniszczenko oświadczył, że powrót polskiego mięsa na rynek
rosyjski zależy od samej Polski.
Kultura konsumencka Polski jest ogólnie niestety niewysoka,
często nie odpowiada ona nawet naszym niewyśrubowanym parametrom" -
oświadczył Oniszczenko na antenie kanału telewizyjnego "Wiesti".

d656wzi
d656wzi

Według słów Oniszczenki, "przez Polskę przechodził i nadal przechodzi znaczny reeksport", czyli mięso z innych państw "nieznanego pochodzenia, o nieznanej jakości".

Podkreślił, że jak tylko Polska zrobi porządek na swoim terytorium, współpraca polsko-rosyjska będzie kontynuowana. Rosja jest otwarta na handel normalnymi towarami i na współpracę - dowiedliśmy tego swą tysiącletnia historią - oznajmił Oniszczenko.

10 listopada 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa, a cztery dni później wstrzymała import produkcji roślinnej z Polski. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Polska przyznała, iż w handlu żywnością z Rosją rzeczywiście miały miejsce nieprawidłowości. Poinformowała też, co zrobiła, aby nie dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości. Jednak rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny podtrzymuje zakaz sprowadzania polskiej żywności.

d656wzi

W minioną sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo prowadzone przez prokuraturę w Tarnowie dowiodło, iż polskie świadectwa weterynaryjne dla mięsa wołowego eksportowanego do Rosji zostały podrobione poza Polską. Ziobro powiedział także, że śledztwo to bezspornie wykazało, iż certyfikaty podrabiała "osoba na co dzień posługująca się cyrylicą".

Według szacunków resortu rolnictwa straty, jakie ponoszą polscy eksporterzy produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, szacowane są na 27-28 mln dolarów miesięcznie.

Rosyjskie embargo było powodem polskiego weta wobec przyjęcia unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji z Moskwą w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Negocjacje te miały się rozpocząć 24 listopada podczas szczytu unijno-rosyjskiego w Helsinkach z udziałem prezydenta Władimira Putina.

d656wzi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d656wzi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj