Trwa ładowanie...

Rosyjscy jeńcy apelują do rodaków. "Zróbcie wszystko, żeby zatrzymać wojnę"

W Kijowie zorganizowano konferencję prasową, podczas której głos zabrali rosyjscy jeńcy przechwyceni przez ukraińską armię. - Rosjanie, zróbcie wszystko, co możliwe, aby zatrzymać tę wojnę. Ani Ukraina, ani Rosja nie potrzebują tej wojny. Tylko Putin potrzebuje tej wojny - zaapelował Andriej Czuwatarewski, rosyjski żołnierz w niewoli.

Share
Rosyjscy jeńcy apelują do rodaków. "Zróbcie wszystko, żeby zatrzymać wojnę". Na zdjęciu sobotnia konferencja jeńców w Kijowie Rosyjscy jeńcy apelują do rodaków. "Zróbcie wszystko, żeby zatrzymać wojnę". Na zdjęciu sobotnia konferencja jeńców w Kijowie Źródło: PAP/EPA
d37b4ys

Trwa jedenasty dzień rosyjskiej ofensywy militarnej przeciwko Ukrainie. Wirtualna Polska nieprzerwanie relacjonuje wydarzenia minuta po minucie. Relacja dostępna jest TUTAJ.

Apel rosyjskich jeńców. "Tylko Putin potrzebuje tej wojny"

W sobotę w Kijowie zorganizowano konferencję prasową, podczas której głos zabrali rosyjscy jeńcy przechwyceni przez ukraińską armię.

- Rosjanie, zróbcie wszystko, co możliwe, aby zatrzymać tę wojnę. Ani Ukraina, ani Rosja nie potrzebują tej wojny. Tylko Putin potrzebuje tej wojny - powiedział na konferencji prasowej w siedzibie Interfax Ukraina Andriej Czuwatarewski, żołnierz w niewoli, który służył na podstawie kontraktu w obwodzie moskiewskim.

d37b4ys

Wezwał także Rosjan, by szli na wiece i blokowali drogi federalne, aby uniemożliwić przewóz rosyjskiego sprzętu. - Jeśli wyjdziesz na ulicę, prezydent zdecyduje się wycofać wojska. Wtedy nie będzie wojny - powiedział.

Zapytany przez agencję, czy rozumie motywy inwazji na Ukrainę, Czuwatarewski odpowiedział przecząco: Nie wiem w jakim celu Putin to zrobił. Najprawdopodobniej potrzebuje tych terytoriów i ziemi. My tego nie potrzebujemy - powiedział, podkreślając, że nikt nie chce walczyć w armii rosyjskiej.

- Nikt nie chce walczyć w wojsku. Nie chcieliśmy wyjeżdżać nawet na ćwiczenia z dala od cywilizacji. Czujemy nienawiść do dowództwa, które nas tu przysłało. Rozumiemy, że zostaliśmy tu rzuceni, jak kocięta, dla dobra rządu - powiedział jeniec.

Zaapelował także do zagranicznych dziennikarzy obecnych na sali o rozpowszechnianie tych informacji, aby prezydenci ich krajów wpłynęli na Putina w celu zakończenia wojny.

d37b4ys

Według innego jeńca, Michaiła Kulikowa, obywatele rosyjscy muszą dołożyć wszelkich starań, aby nie cierpiały rosyjskie i ukraińskie dzieci.

- Rosjanie powstańcie. Wasze dzieci są tutaj. Dzieci Ukraińców też cierpią. Nikogo nie trzeba się bać. Ukraińcy nikogo się nie boją. Mam też w domu dwoje małych dzieci, do których nie wiem, czy wrócę. Rodzice, blokujcie drogi, zróbcie wszystko, aby wojska rosyjskie zawróciły - powiedział Kulikow.

Z kolei jeniec Dmitrij Gagarin zaapelował, aby ludzie nie słuchali rosyjskiej propagandy. - Chciałbym, aby wszyscy Rosjanie usłyszeli, że tutaj na Ukrainie wszystko nie jest takie, jak mówią w rosyjskiej telewizji. Nie ma Bandery, nie ma nazistów. Są zwykli, pokojowo nastawieni ludzie, którzy teraz zgromadzili się przeciwko jednej osobie – Putinowi, który chciał być zdobywcą Ukrainy. Chciałbym, żeby to wszystko skończyło się jak najszybciej. Wszystko tutaj nie jest tak, jak pokazują nasze media, a ludzie są oszukiwani - powiedział.

- Ludzie, wyłączcie telewizory, nie słuchajcie Putina. Jedynymi przestępcami są tu ci, którzy przybyli z Rosji i, jak mówi Putin, "chronią" Ukraińców. Tu ginie ludność cywilna, dzieci i weterani, którzy wraz z Rosją uwolnili wszystkie te ziemie od faszystowskich Niemiec - powiedział Gagarin.

d37b4ys

W konferencji prasowej wzięło udział dziesięciu żołnierzy, którzy dobrowolnie się poddali. Każdy z nich mówił o dobrym traktowaniu i możliwości kontaktu z bliskimi.

Niektórzy z jeńców stwierdzili, że kategorycznie nie chcą wracać do Rosji, a teraz boją się o swoje rodziny.

Zobacz też: Poruszające sceny z kijowskiego metra. Ukraińców odwiedził mer miasta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37b4ys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d37b4ys
d37b4ys
Więcej tematów