Trwa ładowanie...

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Ważny komunikat z ministerstwa

- Od 16 września, czyli od jutra, wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Według Niedzielskiego najważniejszą bronią przeciw koronawirusowi są szczepienia.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Ważny komunikat z ministerstwa Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Ważny komunikat z ministerstwa Źródło: Licencjodawca, fot: Tomasz Wiktor
dsrzgvc
dsrzgvc

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że już 16 września wprowadzone zostanie szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej.

- Dotychczas wystawiliśmy ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln e-skierowań - przekazał minister.

Molnupiravir i Paxlovid. Kolejne partie leków docierają do szpitali

Minister przekazał, że wyraźnie rosnąca liczba zakażeń nie przekłada się na rosnącą liczbę hospitalizacji. - Jeśli chodzi o pacjentów pod respiratorami, to w zasadzie od ponad miesiąca mamy bardzo stabilną sytuację. Ok. 40-kilku pacjentów w tym najcięższym stanie - przekazał szef resortu zdrowia.

dsrzgvc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego

Minister zapewnił, że w Polsce nie zabraknie leków takich jak Molnupiravir i Paxlovid. - Jesteśmy w trakcie przyjmowania kolejnych partii leku, które będą dostarczane do szpitali, gdzie przebywają osoby chorujące, ale będące w grupach ryzyka, czyli chodzi o pacjentów senioralnych, obciążonych różnymi chorobami, które wiążą się z osłabieniem systemu immunologicznego: i to są osoby, które będą te leki otrzymywały w specjalistycznych placówkach - dodał Niedzielski.

Według Niedzielskiego najważniejszą bronią przeciw koronawirusowi są szczepienia.

dsrzgvc

- Szczepienie drugą dawką przypominającą będziemy robili nowym preparatem, który jest ukierunkowany na Omikron w wersji BA.1- dodał Niedzielski. Tylko we wrześniu do Polski ma trafić cztery miliony preparatów. Połowa jest produkcji Moderny, a druga połowa Pfizera. - W tej chwili uruchamiając akcję szczepień będziemy dysponowali do weekendu blisko dwoma milionami szczepień - zapewnił Niedzielski.

Wariant Omikron BA.4 i BA.5

Europejska Agencja Leków niedawno podjęła decyzję o dopuszczeniu szczepień przeciwko wariantowi Omikron koronawirusa BA.4 i BA.5. - Obie firmy deklarują, że finalizują procesy produkcji pod kątem tego wariantu, ale bardzo ważne jest to, że szczepienia zarówno te pod kątem wariantu BA.1 i drugie, które jest pod kątem wariantu BA.4, BA.5 są oceniane w badaniach jako równie skuteczne przeciwko Omikronowi, bo skuteczność jest powyżej 90 proc. - uściślił Niedzielski.

Minister Zdrowia dodał, że wciąż zachowana będzie priorytetyzację. - Dotyczy to grup ryzyka, bo w miarę dostępności szczepienia będziemy przede wszystkim chcieli szczepić osoby, które są w wieku powyżej 60. roku życia, z chorobami przewlekłymi bądź innymi upośledzeniami układu immunologicznego i pod tym względem nadal jest priorytetyzacja, ale zapisywać mogą się wszyscy - zachęcił minister zdrowia.

W Polsce stosowane są szczepionki dwudawkowe firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Novavax oraz jednodawkowa Johnson & Johnson.

dsrzgvc

Od 22 lipca rozpoczęły się w Polsce szczepienia drugą dawką przypominającą osób, które ukończyły 60 lat i tych, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności. Wcześniej, od 20 kwietnia, z tej możliwości mogły skorzystać m.in. osoby, które ukończyły 80 lat.

Wzrosty zakażeń koronawirusem

Z poniedziałku na wtorek ponad jedenastokrotnie wzrosły zakażenia koronawirusem. "Ostatnie dobowe wzrosty zakażeń to wynik powakacyjnego powrotu do aktywności społecznej, w tym do szkół" – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze. "Nie jest to jednak nowa fala" – dodał.

Z raportów o zakażeniach koronawirusem, opublikowanych na stronie rządowej, wynika, że w poniedziałek badania potwierdziły 659 zakażeń koronawirusem i nikt nie zmarł z COVID-19. We wtorek Zaś badania potwierdziły 7876 zakażeń, zmarło 28 osób z COVID-19.

Wzrosty mogą się utrzymać

Minister zdrowia podkreślił, że ostatnie dobowe wzrosty zakażeń są rezultatem powakacyjnego powrotu do aktywności społecznej, w tym do szkół. Informuje, że przez najbliższy czas wzrosty te mogą się utrzymywać.

dsrzgvc

"Nie jest to jednak nowa fala. Co istotne, utrzymuje się niski poziom hospitalizacji covidowej – ok. 2,3 tys." – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze.

Koronawirus w Polsce. "Tego nie wie nikt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsrzgvc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsrzgvc
Więcej tematów