Rośnie bilans ofiar wojny w Syrii - już ponad 43 tys. zabitych
W konflikcie zbrojnym trwającym w Syrii od ponad 20 miesięcy zginęło ponad 43 tys. ludzi, w tym ponad 30 tys. cywilów - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Co najmniej 30 195 cywilów zginęło od marca 2011 roku, kiedy rozpoczęło się powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada - precyzuje organizacja pozarządowa, która za cywilów uważa również ludzi, którzy chwycili za broń w walce z siłami rządowymi.
Liczba poległych żołnierzy zwiększyła się do 10 751, a zabitych dezerterów do 1450 - dodaje organizacja, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W swoich obliczeniach Obserwatorium opiera się na informacjach pochodzących od powstańców i ze źródeł medycznych, a także od wojskowych z całego kraju.
- Należy do tego doliczyć 692 zabitych, których tożsamości nie udało się ustalić - podkreśla szef Obserwatorium, Rami Abdel Rahmane, co podnosi liczbę zabitych w ciągu 21 miesięcy do 43 088. Jednak bilans ten nie obejmuje tysięcy ludzi zaginionych, uwięzionych ani większości zabitych wśród członków proreżimowych milicji.
Brutalne represje ze strony reżimu Asada doprowadziły w Syrii do wybuchu wojny domowej. W walkach między powstańcami i wojskiem oraz w wyniku bombardowań i ostrzału artyleryjskiego każdego dnia ginie kilkadziesiąt osób.
Społeczność międzynarodowa jest głęboko podzielona w sprawie konfliktu w Syrii. Rosja i Chiny sprzyjają rządowi w Damaszku i blokują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zachodnie rezolucje potępiające reżim Asada.