Trwa ładowanie...
d39yivr

Rosjanie zepsują jubileusz krajom bałtyckim? "Aktywne działania"

Estoński wywiad poinformował, że Rosja szykuje "ataki informacyjne" na kraje bałtyckie. Działania rosyjskich propagandystów mają zakłócić przebieg obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie mają poszukiwać historyków, którzy pomogą im rozsiewać fałszywe informacje
Rosjanie mają poszukiwać historyków, którzy pomogą im rozsiewać fałszywe informacje (PAP)
d39yivr

Z raportu estońskiego wywiadu wynika, że Rosja będzie próbowała umniejszyć rangę historycznego wydarzenia. Na zlecenie Kremla mają działać "historyczni propagandyści” oraz "centra pseudoanalityczne”, które próbują oczernić działania krajowych rządów i wypaczyć historię odzyskania niepodległości przez państwa bałtyckie.

Estońscy agenci twierdzą, że jednym z pierwszych przejawów dezinformacji, którą szerzy Rosja, była konferencja „Wojny i rewolucje lat 1917-1920: narodziny państwowości Finów, Estończyków, Łotyszy i Litwinów”, która odbyła się w Sankt Petersburgu pod koniec ubiegłego roku. Organizatorami wydarzenia były koordynowane przez administrację Władimira Putina Rosyjskie stowarzyszenie studiów Nadbałtyckich oraz bliska Kremlowi fundacja dyplomacji publicznej Aleksandra Gorczakowa.

Wywiad Estonii donosi również, że Rosjanie prowadzą "aktywne działania" w celu pozyskania historyków z krajów bałtyckich. Naukowcy mieliby usprawiedliwiać treści propagandowe, które strona rosyjska będzie kierować przeciw ich państwom.

d39yivr

Źródło: IAR

Zobacz też: Reakcja Putina na pytanie Polaka: dorośnijcie!

Podziel się opinią

Share

d39yivr

d39yivr
d39yivr
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów