Trwa ładowanie...

Trwa rzeź wagnerowców. "Ich historia dobiega końca" [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 380. dzień rosyjskiej inwazji. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty stwierdził w piątek, że "większość rosyjskich najemników z grupy Wagnera zginęła w walkach pod Bachmutem". - Historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się tam do końca - oznajmił cytowany przez serwis Ukraińska Prawda. Dodał, że w ciągu minionej doby w w walkach o miasto 191 żołnierzy wroga zginęło, a 319 zostało rannych. Wczoraj z kolei Jewgienij Prigożyn, szef wagnerowców, narzekał w mediach społecznościowych, że odcięto go od oficjalnych kanałów komunikacji z rosyjskim dowództwem. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Ukraińska artyleria pod BachmutemUkraińska artyleria pod BachmutemŹródło: East News, fot: LIBKOS
d6ry5w4
d6ry5w4
  • W Mariupolu doszło do około 20 eksplozji - napisał w piątek wieczorem Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na Telegramie.
Trwa łączenie
21:23, 10.03.2023

Ukraińska 92. Brygada trafiła w magazyn amunicji Rosjan.  

21:04, 10.03.2023

Rosja domaga się, by 14 marca zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. “Złożyliśmy wniosek w tej sprawie. Chcemy omówić kwestię rusofobii jako czynnika utrudniającego poszukiwanie długoterminowych i trwałych rozwiązań kryzysu ukraińskiego" - poinformował na Telegramie Dmitrij Poljański, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ. 


“Oczywiście poruszymy kwestię rusofobii zarówno na Ukrainie, jak i na Zachodzie. Nazwiska naszych prelegentów zostaną ogłoszone w przeddzień (spotkania RB – red.), aby nie byli oni poddani presji naszych wrogów, jak to często bywa” - dodał. 

20:52, 10.03.2023

Wielka Brytania i Francja zobowiązały się do dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności - zapewnili w piątek podczas szczytu w Paryżu przywódcy obu krajów, premier Rishi Sunak i prezydent Emmanuel Macron.


- Zgodziliśmy się na szkolenie ukraińskich żołnierzy piechoty morskiej, co pomoże uzyskać Ukrainie decydującą przewagę na polu bitwy i to, by Ukraina wygrała tę wojnę - powiedział szef brytyjskiego rządu.


Macron mówił, że Wielka Brytania i Francja robią wszystko, by wojna nie rozprzestrzeniła się na inne części świata. 


- Zdecydowaliśmy się wspólnie na konkretne działania w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i oddziałów o wysokiej wartości. Musimy postawić naszych ukraińskich przyjaciół w jak najlepszych sytuacjach - zaznaczył. Dodał, że "w krótkim terminie naszym celem jest pomóc Ukrainie przeprowadzić kontrofensywę".

20:31, 10.03.2023

Ukraińska armia niszczy rosyjski punkt obserwacyjny na lewym brzegu Dniepru. Użyto granatu VOG-17 zrzuconego z drona.

20:05, 10.03.2023

Ukraiński żołnierz z karabinem maszynowym M240 i pasem amunicyjnym "Murena".

19:48, 10.03.2023

Obecnie 66 proc. szkół na terytoriach kontrolowanych przez władze w Kijowie jest wyposażonych w schrony przeciwlotnicze, umożliwiające szybkie przemieszczenie się dzieci w bezpieczne miejsce w przypadku alarmu - powiadomił w piątek minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 

19:23, 10.03.2023

Dwóch mężczyzn zginęło, a trzech odniosło obrażenia w wyniku piątkowego ostrzelania przez siły Rosyjskie hromady (gminy) czerwonohoriwskiej w obwodzie dniepropietrowskim w centralnej części Ukrainy – podały władze obwodowe.


"Zginęło dwóch mężczyzn w wieku 32 i 41 lat. Trzech innych zostało rannych. Mają 42, 52 i 57 lat” – napisał na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Łysak.

19:15, 10.03.2023

Ukraińska 14 Brygada przeprowadza atak artyleryjski na rosyjskie ciężarówki z poborowymi. Całkiem skuteczny zresztą.  

19:02, 10.03.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił w piątek w komunikacie, że siły rosyjskie nie ustają w atakach na kierunku bachmuckim i jednostki ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby liczne ataki w okolicach wioski Iwaniwske oraz samego Bachmutu. 


"Siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim w obwodzie donieckim m.in. Bohdaniwkę, Ryhoriwkę, Biłą Horę, Zalizne i Bachmut" - podano w komunikacie Sztabu.  

18:50, 10.03.2023

Norwegia dostarczy Ukrainie dwie jednostki systemów przeciwlotniczych NASAMS. Będą one stanowiły uzupełnienie dwóch jednostek tego systemu dostarczonych jesienią 2022 r. przez Stany Zjednoczone. Norwegia przeszkoli również ukraiński personel w zakresie konserwacji i obsługi systemu.  

18:38, 10.03.2023

26 kwietnia rząd Włoch zorganizuje konferencję na temat odbudowy Ukrainy - zapowiedział w piątek szef włoskiego MSZ Antonio Tajani. Ogłosił to podczas zdalnej rozmowy z szefami dyplomacji krajów G7 

18:09, 10.03.2023

Posiadamy informacje, że rosyjskie służby starają się wzniecić protesty, które mają doprowadzić do powstania przeciwko mołdawskim władzom i zainstalowania przyjaźniejszego Moskwie rządu - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Zapowiedział też przekazanie 300 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Mołdawii.


Jak powiedział podczas wirtualnej konferencji prasowej Kirby, informacje, które posiadają USA są podobne do tych, o których wcześniej mówiła prezydent Mołdawii Maia Sandu na temat rosyjskich planów destabilizacji jej rządów.


"Dziś jestem w stanie podzielić się własnymi informacjami, w tym wywiadu zagranicznego na temat rosyjskich wysiłków, by zdestabilizować Mołdawię (...) Bardziej konkretnie, rosyjscy aktorzy, niektórzy posiadający obecne związki z rosyjskim wywiadem, starają się zorganizować protesty w Mołdawii, jako podstawę do sprowokowania powstania przeciwko mołdawskiemu rządowi" - powiedział urzędnik.

17:45, 10.03.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa trafiła w rosyjski skład amunicji. Lokalizacja nieznana.

17:27, 10.03.2023

“W Mariupolu doszło do około 20 wybuchów. Ich epicentrum znajduje się w dzielnicy Kalmius. Więcej szczegółów później. Ale wieczór nie jest już spokojny. To ostrzał” - napisał Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na Telegramie.  

17:10, 10.03.2023

Komunikat z poniższym nagraniem pojawił się na kanale Legionu Wolność Rosji, paramilitarnej formacji walczącej u boku Ukraińców przeciwko armii Putina, na Telegramie.

  

“Partyzanci spalili samolot bojowy w pobliżu Władywostoku w nocy 10 marca 2023 r. Miało to miejsce w bazie lotniczej Centralna Ugłowaja w mieście Artiom, w Kraju Nadmorskim, gdzie stacjonuje 22 Gwardyjski Pułk Lotniczy Rosyjskich Sił Powietrznych. Niemal rytualnie spalono samolot bojowy Su-27. By poprawić statystyki Sił Powietrznych Ukrainy, sprawcy przesłali nam odpowiednie nagranie. To Nadmorscy Partyzanci?” - czytamy we wpisie dołączonym do nagrania. 


Rosyjsłe władze póki co nie skomentowały sprawy.

16:57, 10.03.2023

Zdjęcia satelitarne Bachmutu wykonane przez firmę Maxar 6 marca. Obrazują skalę zrujnowania miasta. Widać na nich zniszczone mosty na Bachmutówce.  

16:50, 10.03.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek ponownie skomentował ostatnie doniesienia medialne na temat eksplozji gazociągu Nord Stream


- Nie mamy z tym nic wspólnego. Ta informacja jest rozpowszechniana po to, by spowolnić pomoc dla Ukrainy.Wszystko jest bardzo proste... - stwierdził cytowany przez Ukraińska Prawdę. 


- Uważam, że to bardzo niebezpieczne, jeśli niektóre niezależne media, do których zawsze miałem wielki szacunek, podejmują takie wątki. Uważam, że to jest złe. Jest to na rękę Federacji Rosyjskiej i grupom biznesowym, które są zainteresowane tym, żeby nie nakładać silnych sankcji (na Rosję - red.), bo cierpi na tym ich biznes - mówił Zełenski. 

16:41, 10.03.2023

Należąca do Jewgienija Prigożyna firma najemnicza grupa Wagnera wykrwawia się w kolejnych szturmach na Bachmut. A ponieważ nie może już pozyskiwać rekrutów z rosyjskich więzień - zapewne na skutek konfliktu z MSW – zaczyna szukać nowych żołnierzy gdzie indziej. 


- Centra rekrutacyjne dla grupy Wagnera zostały otwarte w 42 rosyjskich miastach - oświadczył w piątek Prigożyn cytowany przez serwis Moscow Times. Jak dodał, nowi najemnicy będą rekrutowani w ośrodkach sportowych i klubach sztuk walki. 

16:03, 10.03.2023

Za około dwa miesiące nastąpi ukraińska kontrofensywa - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa". 


Włoska gazeta publikuje słowa Mychajło Podolaka, który podkreślił, że strona ukraińska najbardziej potrzebuje rakiet dalekiego zasięgu.

 

Doradca przydenta odniósł się także do walk w Bachmucie, którego obrońcy - według słów samych ukraińskich dowódców - znajdują się w ciężkim położeniu.


- Bachmut to sukces strategiczny, także w przypadku wycofania. Ale nie nazywajcie go Stalingradem - zaznaczył. Doradca prezydenta odniósł się w ten sposób do słów szefa NATO Jensa Stoltenberga o tym, że Bachmut upadnie.

15:45, 10.03.2023

Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie „Da Vinci”, Dmytro Kociubajło, został w piątek uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych.


W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła wzięli udział m.in. prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w Kijowie premier Finlandii Sanna Marin. „Da Vinci” został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.


Potem odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. „Da Vinci” zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.

15:40, 10.03.2023

W ciągu minionego roku, podczas trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, chińskie państwowe koncerny zbrojeniowe utrzymały kontakty handlowe ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami. Działo się tak pomimo faktu, że wobec firm nadzorowanych przez Kreml obowiązywały sankcje Zachodu - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.


Przeanalizowane przez CNN rejestry celne dowodzą, że przedsiębiorstwa z obu państw kontynuują swoją wieloletnią współpracę. Przykładowo, w ubiegłym roku państwowa chińska korporacja Poly Technologies wysłała co najmniej 12 transportów do objętych sankcjami zakładów lotniczych w Ułan Ude na Syberii. Dostawy zawierały m.in. części zamienne do śmigłowców Mi-17, wykorzystywanych przed rosyjską armię podczas agresji na Ukrainę.


Nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek transakcje w ramach chińsko-rosyjskiej wymiany handlowej bezpośrednio wspierają inwazję Kremla na sąsiedni kraj. Skala tej współpracy w ubiegłym roku potwierdza jednak przypuszczenia, że więzi pomiędzy państwowymi koncernami z Chin i Rosji są silne i trwałe - zauważyła CNN.

15:36, 10.03.2023

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dwie osoby zginęły w piątek wskutek najechania na rosyjską minę - poinformowała Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa na Telegramie.


Do zdarzenia doszło we wsi Iszczanka, w gromadzie Wełyka Ołeksandriwka. Inne dwie osoby zostały ranne - informuje Administracja Wojskowa

15:22, 10.03.2023

Rosyjski wóz bojowy piechoty BMP-1 najpierw został trafiony pociskiem przeciwpancernym, a potem dron zrzucił na niego granat. 

15:15, 10.03.2023

Premier Finlandii Sanna Marin przybyła dziś z wizytą do Kijowa. 

15:05, 10.03.2023

Rosja przechwytywała część dostarczonej przez USA i NATO broni i sprzętu pozostawionego na polu bitwy na Ukrainie i wysyłała je do Iranu. Amerykańskie służby uważają, że Teheran będzie próbował skopiować zachodnie militarne rozwiązania techniczne - powiedziały dziennikarzom CNN cztery źródła zaznajomione ze sprawą.  

14:35, 10.03.2023

Większość rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zginęła w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy. Historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się tam do końca - oznajmił w piątek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.


W poprzednich tygodniach ukraińskie władze cywilne i wojskowe informowały, że siły wroga rzuciły do walk o Bachmut najbardziej doświadczone i najlepiej wyszkolone oddziały Grupy Wagnera, czyli formacji najemniczej zarządzanej przez powiązanego z Kremlem biznesmena Jewgienija Prigożyna.


Czerewaty zwrócił uwagę na dużą intensywność działań bojowych na kierunkach bachmuckim oraz łymańsko-kupiańskim, czyli w północnej części obwodu donieckiego, zachodniej ługańskiego i wschodniej charkowskiego. Według rzecznika tylko w ciągu minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły pod Bachmutem 188 ostrzałów z dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych, natomiast w pobliżu Łymana i Kupiańska - aż 347.


Wyłącznie w samym mieście Bachmut doszło do 20 ostrzałów i 23 starć bojowych. Na tym odcinku frontu zginęło 191 żołnierzy wroga, a 319 zostało rannych, natomiast na kierunku łymańsko-kupiańskim - odpowiednio 35 i 55 wojskowych agresora - oznajmił Czerewaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6ry5w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d6ry5w4
Więcej tematów