Trwa ładowanie...

Rosjanie wywożą Ukraińców w "nieznanym kierunku". Tworzą "pseudokorytarze humanitarne"

Rosjanie mają wywozić ludność z okupowanych terenów w "nieznanym kierunku" - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z zaprezentowanych przez niej danych wynika, że poprzez "pseudokorytarze humanitarne" wywiezionych zostało już ponad 40 tys. Ukraińców. Najprawdopodobniej trafili do Rosji.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie mają wywozić ludność w "nieznanym kierunku"Wojna w Ukrainie. Rosjanie mają wywozić ludność w "nieznanym kierunku"Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
d3rcr4a

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad miesiąca. Chociaż Rosjanie w ostatnich dniach nie poczynili znaczących postępów w trakcie swojej inwazji, to starają się utrzymać kontrolę nad częścią wschodnich i południowych ziem Ukrainy. Tam też wojska agresora mają organizować przymusowe transporty ludności ukraińskiej.

Wojna w Ukrainie. "Pseudokorytarze humanitarne" Rosjan

Jak przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, Rosjanie mieli zmusić ponad 40 tys. Ukraińców do wyjazdu z okupowanych terenów w "nieznanym kierunku", organizując przy tym "pseudokorytarze humanitarne".

d3rcr4a

- To usuwanie ludności nie było skoordynowane z władzami ukraińskimi - przekazała. Wcześniej ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa informowała, że Rosjanie przychodzą do schronów przeciwlotniczych i siłą zabierają Ukraińców do autobusów. Dotyczy to przede wszystkim ludności w Donbasie, która ma być transportowana w głąb Rosji.

W Ukrainie niezmiernie najgorsza sytuacja pozostaje w okolicy Mariupola, który od kilku tygodni jest otoczony przez Rosjan. Wojska agresora blokują dostęp m.in. żywności, wody pitnej czy leków do tego portowego miasta położonego na południu Ukrainy.

Ukraińcy starają się jednak organizować korytarze humanitarne. Z informacji przekazanych przez Wereszczuk wynika, że tylko w sobotę z Mariupola do Zaporoża wyjechało własnymi samochodami 331 osób. Trafiły tam też osoby, które wcześniej wywieziono do Berdiańska. - Cztery tysiące ludzi jest już bezpiecznych - podkreśliła wicepremier Ukrainy.

"To byłby jasny sygnał dla Rosji". Ekspert wskazuje drogę dla NATO

Natomiast w obwodzie kijowskim ewakuowano 289 osób. Są to osoby przewiezione ze wsi Płesecke do Fastowa oraz z wiosek Seweryniwka, Czerwona Słoboda, Rożi i Sytniaki do Białej Cerkwi. Z Borodzianki wywieziono 62 osoby, również do Białej Cerkwi.

d3rcr4a

W sobotę w Ukrainie działały wszystkie zaplanowane na ten dzień korytarze humanitarne. Łącznie było ich dziesięć. Dzień wcześniej za sprawą podobnych działań udało się przewieźć na bezpieczne tereny ponad 7 tys. Ukraińców.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rcr4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3rcr4a
Więcej tematów