Trwa ładowanie...

Ostra reakcja Zełenskiego. "Haniebna obojętność" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 472. dzień inwazji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro wypowiada się na temat reakcji "organizacji międzynarodowych" na wysadzenie w powietrze zapory w Nowej Kachowce. - Teraz niestety widzimy, że na niektórych poziomach świata panuje po prostu haniebna obojętność wobec ekobójstwa i ludzkiej tragedii spowodowanej rosyjskim atakiem terrorystycznym - grzmi Zełenski w najnowszym przemówieniu. - Terroryści po prostu napędzają się tą słabością świata, tą obojętnością - to ich zachęca" - dodaje. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Teraz niestety widzimy, że na niektórych poziomach świata panuje po prostu haniebna obojętność wobec ekobójstwa i ludzkiej tragedii spowodowanej rosyjskim atakiem terrorystycznym - mówi Wołodymyr ZełenskiTeraz niestety widzimy, że na niektórych poziomach świata panuje po prostu haniebna obojętność wobec ekobójstwa i ludzkiej tragedii spowodowanej rosyjskim atakiem terrorystycznym - mówi Wołodymyr ZełenskiŹródło: Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
d1250dn
d1250dn
Trwa łączenie
21:20, 10.06.2023

Podczas gaszenia pożaru w obwodzie charkowskim, spowodowanego ostrzałem nieprzyjaciela, Rosjanie wielokrotnie strzelali w miejsce, w którym pracowali ratownicy. Zginął jeden strażak, drugi został ranny - podaje Ukrinform.

Jak poinformowała Państwowa Służba ds. Nadzwyczajnych, zmarły strażak to  Mychajło Piskun z 12. Państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Oddziału Głównego Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy. Miał 29 lat.

20:58, 10.06.2023

„Wszyscy chcemy zwycięstwa Ukrainy i jak najszybszego zakończenia tej wojny. Wszyscy chcemy pokoju 0 pokoju dla Ukraińców, ale pokoju na ukraińskich warunkach… - powiedział premier Kanady Justin Trudeau podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podkreślił, że Rosja powinna „całkowicie, natychmiast i bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy”.

20:55, 10.06.2023

„Wróg nadal ponosi ciężkie straty, które stara się ukryć. Na przykład w zajętym czasowo Berdiańsku w obwodzie zaporoskim okupanci zamknęli dla zwiedzających teren w zachodniej części miasta wokół miejskiej kostnicy” - informuje w wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:49, 10.06.2023

Prezydent Emmanuel Macron w sobotę, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim, wezwał Iran do „natychmiastowego zaprzestania wspierania” Rosji w wojnie na Ukrainie dostawami dronów - poinformował Pałac Elizejski.

Prezydent Francji „ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i humanitarnymi, jakie niesie za sobą dostarczanie przez Iran dronów Rosji. Wezwał Teheran do natychmiastowego zaprzestania wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę” - poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.

20:45, 10.06.2023

Niektóre rodziny z okolic Chersonia mieszkają w namiotach na wzgórzach i czekają, aż poziom wody spadnie.

20:41, 10.06.2023

W związku z zanieczyszczeniem wód w obwodzie chersońskim wprowadzono zakaz kąpieli w wodach otwartych oraz połowu i sprzedaży ryb - informuje serwis RBK-Ukraina.

20:26, 10.06.2023

W ciągu roku reżim dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki przekazał Rosji 131 tys. ton amunicji - podaje Ukraińska Pravda, cytując białoruskiego dziennikarza i analityka Antona Motolko. Dziennikarz opierał się na danych białoruskich kolejarzy.

20:01, 10.06.2023

Polscy strażacy ruszają na pomoc zalanej Ukrainie. Naczelnik ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Serhij Kruk napisał dziś o pomocy polskiej straży pożarnej: "Otrzymamy 10 cystern, 10 pomp wysokiej wydajności i kontener przeciwpowodziowy z dwoma łodziami. Cały sprzęt zostanie rozdysponowany w regionach zgodnie z ich potrzebami." "Z takimi przyjaciółmi - zwycięstwo jest nieuniknione" - dodał Kruk.

19:53, 10.06.2023

"Naciskamy i zachęcamy, aby międzynarodowe organizacje i wsparcie międzynarodowe dotarły do tej części obwodu chersońskiego, gdzie obecnie znajdują się okupanci" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu.

19:23, 10.06.2023

Serwis Nexta publikuje nowe zdjęcia zalanego przez Dniepr obwodu chersońskiego.

19:18, 10.06.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro wypowiada się na temat reakcji "organizacji międzynarodowych" na wysadzenie w powietrze zapory w Nowej Kachowce.

„Teraz niestety widzimy, że na niektórych poziomach na świecie panuje haniebna obojętność wobec ekobójstwa i ludzkiej tragedii spowodowanej rosyjskim atakiem terrorystycznym" - powiedział Zełenski w najnowszym przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Jego słowa cytuje serwis RBK-Ukraina.

"Organizacje międzynarodowe, które powinny chronić życie, nie mają nawet czasu, by sformować i wysłać misję ratunkową na terytorium okupowane” - powiedział Zełenski.

"Terroryści są po prostu napędzani przez tę słabość, tę obojętność. To im dodaje odwagi. I musimy to przezwyciężyć" - powiedział prezydent. 

18:53, 10.06.2023

Bliscy nie mogą skontaktować się z prawie 400 osobami z podtopionych miejscowości na lewym brzegu Dniepru na południu Ukrainy, które okupowane są przez siły rosyjskie - pisze w sobotę rosyjska redakcja BBC, powołując się na wolontariuszy.

Sytuacja na zatopionym terytorium na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru, kontrolowanym przez Rosję, jest trudna - podkreślają wolontariusze.

17:58, 10.06.2023

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze poinformował o przyjęciu od 32 krajów deklaracji interwencji w sprawie Ukraina przeciwko Rosji. To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS.

W skardze, złożonej przez Ukrainę dwa dni po rozpoczęciu pełnowymiarowego ataku przez Rosję, zarzucono Moskwie złamanie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Stwierdzono, że Rosja fałszywie oskarżyła Ukrainę o ludobójstwo w Donbasie, a następnie wykorzystała to oskarżenie jako pretekst do przeprowadzenia inwazji na ten kraj.

W marcu 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oznajmił, iż atak Rosji na Ukrainę był nielegalny, i wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej. Rosja przesłała do sądu pismo, w którym oświadczyła, że trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą.

Ostatecznie MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. W świetle prawa międzynarodowego jest on wiążący.

17:31, 10.06.2023

Szacunkowa wartość szkód środowiskowych spowodowanych wysadzeniem elektrowni wodnej w Nowej Kachowce przez Rosję wynosi już ponad 55 miliardów hrywien (6,1 mld złotych), 62 proc. wody wyciekło ze Zbiornika Kachowskiego. Poinformował o tym minister środowiska Rusłan Striłeć - podaje ukraińska agencja UNN.

17:17, 10.06.2023

Emerytowany pułkownik Roman Switan, były pilot i instruktor Sił Zbrojnych Ukrainy, w sobotę w wywiadzie dla Radia NV 9 powiedział, że Rosjanie wysadzając tamę w Kachowce, opóźnili natarcie ukraińskich wojsk na lewy brzeg Dniepru co najmniej o miesiąc.

Roman Switan zauważył, że Rosjanie stanęli przed wyborem między przekroczeniem Dniepru przez siły ukraińskie a zniszczeniem własnych fortyfikacji i spowodowaniem powodzi. Ze swego punktu widzenia „wybrali mniejsze zło, a przynajmniej tak to postrzegają” - powiedział.

- Niszcząc własne fortyfikacje, udało im się opóźnić natarcie naszych wojsk na lewy brzeg Dniepru o co najmniej miesiąc - stwierdził.

- Z militarnego punktu widzenia utrudnili działania naszym siłom, ale tylko na froncie chersońskim - zaznaczył. Obecnie, zdaniem eksperta, „siły rezerwowe, które umieściliśmy na froncie chersońskim, gotowe do przekroczenia Dniepru i posuwania się bezpośrednio w kierunku Armiańska i Krymu, mogą zostać rozmieszczone na frontach: zaporoskim, donieckim i ługańskim. To zintensyfikuje walki w tych rejonach”.

16:54, 10.06.2023

Wojska rosyjskie ostrzelały domy położone w pobliżu frontu w obwodzie zaporoskim. Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna - poinformował gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

Telegram
16:50, 10.06.2023

Po podpisaniu w sobotę deklaracji o poparciu Kanady dla przystąpienia Ukrainy do NATO liczba państw, które oficjalnie poparły przystąpienie Ukrainy do NATO, sięgnęła 20 - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Igor Żółkiew, podaje serwis Europejska Pravda.

16:41, 10.06.2023

Prezydent Chin Xi Jinping pochwalił nadchodzącą misję pokojową sześciu krajów afrykańskich w sprawie wojny w Ukrainie. Samą inicjatywę nazwał „dobrą” - podaje agencja Unian.

Według chińskiego serwisu CGTN, Xi Jinping rozmawiał telefonicznie z prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą. Mówił także o planach wysłania delegacji z przywódcami sześciu krajów afrykańskich do Rosji i na Ukrainę.

16:37, 10.06.2023

W czterech regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podaje serwis RBK-Ukraina.

Licencjodawca
16:29, 10.06.2023

Premier Kanady Justin Trudeau podczas konferencji po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, odpowiedział na pytanie o wysadzenie w powietrze zapory w Nowej Kachowce.

- Nie mamy wątpliwości, że zniszczenie zapory było bezpośrednim skutkiem decyzji Rosji o inwazji na pokojowo nastawiony kraj - powiedział Trudeau, podaje Ukrinform.

16:18, 10.06.2023

Po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim ewakuowano 2620 osób, w tym 160 dzieci. Zginęły cztery osoby. 11 osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów w czasie ewakuacji.

W obwodzie mikołajowskim zalanych jest 31 miejscowości. Ewakuowano 936 osób, wśród nich 167 dzieci. Zginęła jedna osoba. 

"Fragmenty domów, śmieci i martwe zwierzęta wciąż docierają wraz z falą na Dnieprze na wybrzeże w obwodzie odeskim" - białoruski serwis Nexta.

16:10, 10.06.2023

Kanada popiera uzyskanie przez Ukrainę członkostwa w NATO, gdy tylko pozwolą na to warunki. Ukraina i Kanada liczą na rozwiązanie tych kwestii na szczycie NATO w Wilnie w lipcu 2023 r.” - czytamy w deklaracji podpisanej w sobotę przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i premiera Kanady Justina Trudeau.

PAP
15:48, 10.06.2023

Premier Kanady podczas konferencji prasowej z prezydentem Zełenskim zapowiedział przekazanie Ukrainie pomocy militarnej o wartości 500 mln dolarów kanadyjskich (375 mln USD) oraz udział jego kraju w szkoleniu ukraińskich pilotów - pisze agencja Reutera.

Trudeau poinformował też o skonfiskowaniu przez Kanadę samolotu transportowego Antonow, którego właścicielem jest Rosja. Maszyna wylądowała w Kandzie rok temu. Premier ogłosił, że jego kraj rozpoczyna proces przekazania samolotu Ukrainie.

15:43, 10.06.2023

Wołodymyr Zełenski poinformował też, że w niedzielę będzie rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. - Jutro będę rozmawiać z prezydentem Polski. Myślę, że powie mi, czego będzie dotyczyć to spotkanie. Będziemy mieć nadzieję, że koledzy myślą o tym, jak przyspieszyć przystąpienie Ukrainy do NATO. Albo nie?.. zobaczymy - powiedział prezydent, odnosząc się do zaplanowanego na poniedziałek spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

15:37, 10.06.2023

Wszyscy nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie - podkreślił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie o przebieg ukraińskiej kontrofensywy.

- Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami różnych kierunków (...). Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi - powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu premierem Kanady Justinem Trudeau.

- Z mojego punktu widzenia na Ukrainie trwają kontrofensywne działania obronne. Na jakim są etapie, tego nie będę szczegółowo omawiać. Uważam, że będziemy to odczuwać - dodał prezydent, cytowany prze agencję Interfax-Ukraina.

15:26, 10.06.2023

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy publikuje film z ataku na Rosjan w rejonie Bachmutu. Żołnierze zostali ostrzelani z użyciem miotaczy granatów.

Według straży granicznej zginęło 10 osób, a trzy zostały ranne - podaje serwis Ukraińska Pravda.

15:17, 10.06.2023

27 osób uznano za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej - powiadomiło w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Operacja ratunkowa i ewakuacja mieszkańców z zalanych terenów trwa od pięciu dni.

„W obwodzie chersońskim zalanych zostało 47 miejscowości, w tym 33 znajdujące się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, a 14 – na terenach tymczasowo okupowanych” - podano w komunikacie MSW w sobotę.

Na filmie opublikowanym przez korespondenta Polsat News w Ukrainie Mateusza Lachowskiego widać zalany przez wodę Chersoń.

Źródło: PAP, Ukrinform, Meduza, Unian, Ukraińska Pravda, RBK-Ukraina, Interfax Ukraina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1250dn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1250dn
Więcej tematów