Trwa ładowanie...

Rosjanie użyli w Czernihowie bomb zapalających. CIT: to zbrodnia wojenna

- Rosyjskie lotnictwo bombarduje Czernihów zakazanymi lotniczymi bombami zapalającymi – twierdzą dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team na podstawie analizy nagrania wideo ukraińskich służb ratowniczych rozbrajających pociski.

Jeden z niewypałów w Czernichowie. To właśnie bomba zapalająca Jeden z niewypałów w Czernichowie. To właśnie bomba zapalająca Fot: AA/ABACA
d4j7y22
d4j7y22

"Na wideo (ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych - red.), gdzie ratownicy wykręcają detonator z bomby, która nie wybuchła, można rozpoznać, że jest to zapalająca-burząco-odłamkowa bomba OFZAB-500" – podano w publikacji CIT na Telegramie.

Zakazane bomby zapalające użyte przez Rosjan?

Według dziennikarzy śledczych w takie same bomby był najprawdopodobniej uzbrojony rosyjski Su-34 zestrzelony 5 marca nad Czernihowem.

d4j7y22

"Tym razem na jednym ze zdjęć widać odłamki zdetonowanej OFZAB-500, co praktycznie nie pozostawia wątpliwości, że ta bomba zapalająca została użyta do zbombardowania Czernihowa" – piszą śledczy.

Analitycy CIT podkreślają, że w świetle prawa międzynarodowego użycie bomb tego rodzaju jest zakazane, nawet jeśli służyłoby do ataku na cele wojskowe.

Stwierdza to punkt 2 art. 2 Protokołu III Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą być uważane za powodujące nadmierne cierpienia lub mające niekontrolowane skutki. Głosi on, że "zabrania się, niezależnie od okoliczności, czynić przedmiotem ataku za pomocą lotniczych broni zapalających obiekty wojskowe rozmieszczone w rejonach skupienia osób cywilnych".

d4j7y22

Źródło: PAP

Co z myśliwcami MiG-29 dla Ukrainy? Radosław Sikorski komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4j7y22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4j7y22
Więcej tematów