Chcą okrążyć wyczerpanych Rosjan. Bachmut w ogniu
- Ostatnie sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy pod Bachmutem to zaledwie rozpoznanie walką przed poważniejszymi ofensywami, których skutkiem może być okrążenie całego rosyjskiego zgrupowania walczącego na kierunku bachmucko-sołedarskim w obwodzie donieckim - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.
13.05.2023 | aktual.: 13.05.2023 08:02
- Skuteczne działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu są tylko wstępem do większego kontruderzenia. Nawet te operacje o ograniczonym zakresie doprowadziły jednak do ucieczki wroga z opanowanych wcześniej pozycji - mówił Switan w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem Możem Objasnit' na Telegramie.
Ekspert poinformował, że siły rosyjskie zostały wyparte z okolic Bohdaniwki, miejscowości położonej na północny zachód od Bachmutu, a także ze znajdującej się na południe od miasta Kliszczijiwki. Jednocześnie ukraińska armia przesunęła się 2 km w głąb terenu kontrolowanego przez Rosjan pod Sołedarem.
- W dalszej kolejności możliwe jest okrążenie przez Ukraińców całego rosyjskiego zgrupowania bachmucko-sołedarskiego, składającego się z żołnierzy regularnej armii i najemników z Grupy Wagnera. Zadanie będzie o tyle łatwiejsze, że najeźdźcy nie wznosili tam właściwie żadnych umocnień - stwierdził Switan.
Jak dodał, wartość operacji pod Bachmutem polega na tym, że działania Ukraińców zmuszają przeciwnika do przerzucenia na ten odcinek oddziałów z pozostałych części frontu. To z kolei umożliwi Kijowowi przejęcie inicjatywy i wyprowadzenie skutecznych ataków na innych kierunkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Ścinanie głów". Gen. Skrzypczak wprost o oświadczeniu Błaszczaka
Porażki Rosjan w Donbasie. Trwa bitwa o Bachmut
Możem Objasnit' zauważa, że wnioski Switana znajdują odzwierciedlenie w doniesieniach przekazywanych przez instytucje i osoby związane z Kremlem. Piątkowy raport Ministerstwa Obrony Rosji potwierdzał, choć nie wprost, porażkę sił rosyjskich pod Bohdaniwką, a właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oceniał, że "nie jest to przegrupowanie, lecz ucieczka".
Wcześniej w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła, że siły agresora zostały zmuszone do wycofania się z części zajętego obszaru w Bachmucie.
Z kolei rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział, że "w ciągu trzech dni kontrofensywnych wyzwolono 17,3 km kwadratowych Bachmutu". Dodał, że widoczne są "wyraźne oznaki wyczerpania armii rosyjskiej".
Armia najeźdźcy próbuje zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą.
W ocenie większości zachodnich obserwatorów siły agresora mogą obecnie kontrolować około 80-90 proc. powierzchni Bachmutu. Ukraińskie oddziały utrzymują pozycje w zachodniej części miasta.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP