Rosjanie rozstrzelali bezbronnego jeńca. Wszystko nagrali
Rosjanie nie wstydzą się swoich zbrodni. W sieci zamieścili film jak rozstrzeliwują ukraińskiego jeńca. Wszystko przez to, że powiedział "Sława Ukrainie".
06.03.2023 | aktual.: 06.03.2023 19:03
W poniedziałek na Telegramie pojawiło się nagranie przedstawiające egzekucję ukraińskiego jeńca. Rozbrojony mężczyzna pali papierosa, rozmawiając z rosyjskimi żołnierzami. Na zaczepkę odpowiada im "Sława Ukrainie". Ułamek sekundy potem autorzy filmiku puszczają w niego kierunku serię z broni maszynowej, mówiąc "Zdychaj, s…".
Pociski trafiają jeńca między innymi w głowę. Ukrainiec najprawdopodobniej zginął na miejscu. Nagranie jest tak drastyczne, że nie nadaje się do publikacji w artykule.
"Rosja kultywuje tradycje zbrodni wojennych"
Sprawę skomentował już Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.
"Rosja kultywuje tradycję zbrodni wojennych. Są one wybielane przez propagandę i mity o 'nazistach'. Mord na jeńcu wojennym jest kolejnym tego przykładem. Jest to również przykład ich (Rosjan – red.) narodowej małości i słabości. Za każdą taką zbrodnię wojenną należycie się im odpłacimy. Nikt nie będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za nie" - czytamy w jego wpisie na Telegramie.
Trzy warianty trybunału ds. rosyjskich zbrodni
W sobotę w serwisie RBK Ukraina opublikowano rozmowę z prokuratorem generalnym Andrijem Kostinem na temat powołania trybunału ds. rosyjskich zbrodni popełnionych w toku inwazji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Zdajemy sobie sprawę, że proces stworzenia tego trybunału nie może być łatwy i szybki. Wykonano jednak pewną pracę i mamy wsparcie: ponad 20 państw włączyło się do prac nad dyskusją ws. stworzenia mechanizmu prawnego tego trybunału - relacjonował Kostin.
Jak wyjaśnił, omawiane są trzy warianty powołania trybunału, a pierwsze dwa proponuje sama Ukraina. - Za najbardziej optymalne uważamy stworzenie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji na podstawie wielostronnej umowy międzynarodowej - powiedział Kostin. Przykładem takiej formy jest, jak dodał, trybunał w Norymberdze, powołany po II wojnie światowej. Kostin podkreślił, że ten pierwszy wariant jest "całkowicie zadowalający" dla Ukrainy.
Drugi wariant przewiduje, że trybunał powstałby na podstawie porozumienia Ukrainy z ONZ, a odpowiednią rezolucję w tej sprawie przyjęłoby Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
- Niektórzy partnerzy Ukrainy proponują tzw. model hybrydowy, czyli powołanie trybunału na podstawie prawa ukraińskiego z pewnymi elementami prawa międzynarodowego - kontynuował Kostin. Jak tłumaczył niedawno przedstawiciel kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Smyrnow, sąd ten byłby częścią ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości, ale w jego działaniach uczestniczyliby np. sędziowie i prokuratorzy międzynarodowi.
Źródło: Espreso.tv/PAP/Telegram