Trwa ładowanie...

Rosjanie nie mogą wrócić do kraju. Koczują na lotniskach

Z różnych miejsc świata ponad 25 tysięcy Rosjan nie może wrócić do kraju. Nie mają pomocy ze strony rosyjskiego MSZ ani konsulatów. Z powodu sankcji zostali odcięci od transportu lotniczego i pieniędzy.

Pasażerowie czekają na lotniskach [zdj. ilustracyjne] Pasażerowie czekają na lotniskach [zdj. ilustracyjne] Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański, Leszek Szyma�ski
dfg3nz1
dfg3nz1

Jak pisze "Rzeczpospolita", na całym świecie na powrót do kraju czeka około 25 tysięcy Rosjan. Najtrudniejsza sytuacja jest w Tajlandii, gdzie Rosjanom zaczęły wygasać wizy. Około 13 tysięcy osób czeka na opuszczenie Egiptu, 2 tysięce na opuszczenie Meksyku. Podróżujący skarżą się na brak gotówki, kradzieże i problemy z noclegami. Ich położenie opisał Kommiersant.

Niektórzy zgadzają się na przepłacanie i kupowanie biletów powrotnych samodzielnie. Obecnie jest to ryzykowna decyzja, bo w większości przypadków trzeba lecieć naraz z dużą liczbą przesiadek. W związku z tym podróżujący muszą brać pod uwagę wymagania różnych krajów związane z pandemią. W Stambule na przykład wymagany jest test PCR. Rosjan, którzy o tym nie wiedzieli, po prostu nie wpuszczono na pokład.

Rośnie napięcie między Tajwanem a Chinami. Władze Chin ostrzegają USA

Ryzykowne jest też oczekiwanie na ewakuację poprzez przedłużanie i tak już długiego odpoczynku. Wówczas podróżujący mogą podpadać pod nielegalnych imigrantów. Kilkuset Rosjanom w Tajlandii wygasły wizy. Po drugie, turyści ryzykują, że zostaną bez dachu nad głową w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dla grup zorganizowanych problem ten rozwiązują organizatorzy wycieczek.

dfg3nz1

Odłączenie rosyjskich banków od systemów Visa i Mastercard stwarza dodatkowe trudności. Ci, którzy nie mieli czasu na wypłatę pieniędzy, zmuszeni są poprosić krewnych z innych krajów o zakup biletów i rezerwację hoteli. Ci, którzy to zrobili, twierdzą, że gotówki wystarczy im najwyżej do końca miesiąca – czytamy w dzienniku.

Zdesperowani ludzie zwracają się do MSZ, Federalnej Agencji Turystyki i konsulatów, ale żadnej pomocy tam nie otrzymują. Władze Rosji nie pierwszy raz ignorują problemy swoich obywateli. W niektórych konsulatach, np. w Meksyku, zadbali o tymczasowe mieszkania dla Rosjan. Jednak wiele osób woli spać w innych miejscach niż tam, gdzie kieruje ich konsulat.

Aeroflot poinformował, że w najbliższych dniach zorganizuje pojedyncze loty z Dubaju i Bangkoku. Czyli zabierze jakieś 200-300 osób, chociaż np. społeczność Rosjan, która utknęła w Tajlandii, liczy prawie 1,5 tys. ludzi.

Z pomocą nie śpieszą też biura podróży. Ewakuacja każdego obywatela Rosja z zagranicy kosztuje od 80 tysięcy do 250 tysięcy rubli (1708 zł - 5338 zł). Bez wsparcia państwa nie da się tego przeprowadzić. Władze Rosji milczą.

dfg3nz1

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfg3nz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dfg3nz1
Więcej tematów