Trwa ładowanie...

Rosja zwróciła Ukrainie okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej

"Atak agresji" i "prowokacja" - tak Ukraina i Rosja oskarżały się nawzajem za sytuację w Cieśninie Kerczeńskiej. Po roku jest przełom w sprawie. Ukraina odzyskała trzy okręty, które Rosja przejęła w listopadzie w Cieśninie Kerczeńskiej.

Share
Rosja zwróciła Ukrainie okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej
Źródło: Sergei Malgavko/TASS/East News
d3i0xvt

W poniedziałek Rosja zwróciła Ukrainie trzy okręty zajęte w listopadzie 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej. Informację potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane przez agencję TASS.

Już w niedzielę z portu w Kerczu na terytorium okupowanego przez Rosję Krymu zaczęto odholowywać dwa opancerzone kutry i holownik - podają rosyjskie media.

Karczewski o porażce w Senacie: to nie jest żadna degradacja

Kulisy sprawy

Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku rosyjskie siły specjalne ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty należące do marynarki wojennej. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską.

Co więcej, Rosja zatrzymała wtedy 24 członków załóg ukraińskich okrętów. Uwolniła ich we wrześniu w ramach wymiany więźniów. Ukraina działania Rosjan oceniła jako "atak agresji", z kolei Rosja mówiła o "ukraińskiej prowokacji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i0xvt

Podziel się opinią

Share
d3i0xvt
d3i0xvt
Więcej tematów