Trwa ładowanie...

Rosja zarządziła "przerwę". Ukraiński wywiad ujawnia [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa już 280 dni. Wywiad uważa, że ​​Federacja Rosyjska przygotowuje i gromadzi rakiety, bada nowe cele i prowadzi rozpoznanie przed kolejnym masowym uderzeniem rakietowym. - To klasyczne podejście: badane są obszary i cele, które mają zostać uderzone, a przygotowując się do większego uderzenia, zmuszeni są zgromadzenia rakiet. To wymaga czasu - powiedział szef wywiadu Wadym Skibicki. Zwrócił także uwagę na fakt, że w rosyjskich atakach używane są stare pociski, które były produkowane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego i przed użyciem "należy je serwisować". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosja zarządziła "przerwę". Ukraiński wywiad ujawniaRosja zarządziła "przerwę". Ukraiński wywiad ujawniaŹródło: East News
d3clksu
d3clksu
  • Na terenie ambasady ukraińskiej w Madrycie doszło do wybuchu. Eksplodował ładunek wybuchowy umieszczony w liście. Jedna osoba została ranna.
Trwa łączenie
22:05, 30.11.2022

Rosyjskie wojsko zaatakowało w środę obwód sumski na północy Ukrainy,  wykorzystując w tym celu ok. 110 pocisków i min. Podczas jednego z ostrzałów zginął 15-latek, który nie zdążył dobiec do schronu - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. W hromadzie (gminie) biłopilskiej ostrzelano m.in. szpital. Zniszczone zostały okoliczne budynki, samochody, sieci energetyczne i gazowe. W hromadzie esmanskiej ostrzelano przedszkole i kilka domów. Łącznie ostrzelano cztery hromady. Obwód sumski znajduje się przy granicy z Rosją.

22:04, 30.11.2022

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba nielegalnych prób przekroczenia przez migrantów granicy z Łotwą od strony Białorusi - poinformował szef łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats.

Straż graniczna obserwuje "bardzo duże zaangażowanie białoruskich władz w organizację przerzutu nielegalnych migrantów przez granicę" - podkreślił Pujats. Jak dodał, przedstawiciele białoruskiej straży granicznej w ostatnim czasie są uzbrojeni w "nietypową" broń, taką jak karabiny snajperskie i maszynowe.

21:35, 30.11.2022

Sojusz zamierza zwiększyć produkcję amunicji w stylu radzieckim, która jest używana przez siły zbrojne Ukrainy.

Zapowiedział to sekretarz stanu USA Antony Blinken w Bukareszcie na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.


21:19, 30.11.2022

Rosja jest coraz bardziej zależna od Pekinu, a chiński rząd zaczyna dyktować coraz ostrzejsze warunki i zaczynają zamykać porty dla rosyjskich statków - podaje The Moscow Times.

21:06, 30.11.2022

Deputowani Bundestagu zdecydowaną większością głosów oficjalnie uznali klęskę celowo wywołanego głodu na Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie posłowie koalicji rządowej (socjaldemokratyczna SPD, Zieloni, liberalna FDP) i będący w opozycji chadecy z Unii CDU/CSU.


„Dążenie władz sowieckich do kontrolowania chłopów połączyło się z tłumieniem ukraińskiego stylu życia, języka i kultury. Z obecnej perspektywy kwalifikacja historyczno-polityczna (tamtych wydarzeń) jako ludobójstwa jest oczywista. Bundestag zgadza się z takim uzasadnieniem” – przekazali posłowie.


20:53, 30.11.2022

O planach emisji premier Kanady Justin Trudeau poinformował pod koniec października. Kanada przekazała w tym roku 2 mld CAD pomocy finansowej dla Ukrainy, a także zobowiązała się do pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 2,5 mld CAD. Po emisji obligacji wartość przekazanej pomocy wzrośnie do 5 mld CAD.

20:42, 30.11.2022

Kanada przekaże Ukrainie równowartość pozyskanych środków za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zgodnie z warunkami pomocy finansowej dla Ukrainy środki z obligacji "Ukraine Sovereignty Bond" nie mogą być przeznaczone „na śmiercionośną działalność lub zakupy (sprzętu) śmiercionośnego”.

20:34, 30.11.2022

Rząd Kanady poinformował w środę w komunikacie, że sprzedał obligacje finansujące wsparcie dla Ukrainy w zaplanowanej kwocie pół miliarda dolarów kanadyjskich. Pozyskane środki mają wspierać rząd Ukrainy w zapewnianiu podczas zimy usług takich jak dostawy paliwa czy odbudowa sieci energetycznej, a także umożliwiać wypłaty emerytur.

20:28, 30.11.2022

Ten fragment został później usunięty zarówno z oświadczenia dostępnego na stronie internetowej Komisji, jak i z nowej wersji nagrania wideo.

Rzeczniczka KE, Dana Spinant, wyjaśniła to następującym wpisem na Twitterze: "Wielkie dzięki dla tych, którzy zwrócili uwagę na nieścisłości dotyczące liczb w poprzedniej wersji tego nagrania. Użyte szacunki, pochodzące ze źródeł zewnętrznych, miały odnosić się do ofiar, tj. zarówno zabitych, jak i rannych, i miały pokazać brutalność Rosji".

20:16, 30.11.2022

"Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju" - czytamy w oświadczeniu szefowej KE.

 -Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę - podkreśliła von der Leyen.

20:05, 30.11.2022

W środę rano szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała oświadczenie na temat możliwości konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i ścigania zbrodni wojennych. Podała w nim, że dotychczas w wyniku wojny na Urainie zginęło 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy. Później, liczby te zostały usunięte zarówno z oświadczenia na stronie KE, jak i z nagrania wideo von der Leyen.

19:35, 30.11.2022

W niedzielę sztab pisał, że 10 grudnia w Rosji i na okupowanych terytoriach Ukrainy ruszy kolejna fala potajemnej mobilizacji do rosyjskiej armii.

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał 21 września dekret o "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą. W ocenie niezależnego portalu Meduza branka może w najbliższych miesiącach objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

19:30, 30.11.2022

Sztab generalny podaje, że w pierwszym kwartale przyszłego roku w Rosji zaplanowano też przedterminowe zwolnienie kursantów wyższych szkół wojskowych. Będzie to miało na celu uzupełnienie bieżących strat rosyjskich wojsk okupacyjnych - czytamy w komunikacie.

19:23, 30.11.2022

Na styczeń-luty w Rosji zaplanowano przeprowadzenie kolejnej fali mobilizacji w związku wojną przeciwko Ukrainie - pisze w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego już trwają przygotowania do nowej branki.

19:17, 30.11.2022

O swej środowej rozmowie z minister obrony Niemiec poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. „Podczas dzisiejszej rozmowy ponownie przekonywałem niemieckie MON, że rozstawienie Patriot na Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polski i Ukrainy. Ch. Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę propozycję w ramach rządu” – poinformował.

19:12, 30.11.2022

Podczas dzisiejszej rozmowy z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht ponownie przekonywałem do rozstawienia wyrzutni Patriot na Ukrainie. Minister Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę kwestię w ramach rządu; liczę na poparcie - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

19:06, 30.11.2022

- To nie oznacza, że wszystko po prostu się zatrzyma. Absolutnie uważamy, że operacje wojskowe będą dalej trwały przez miesiące zimowe - powiedział. Zaznaczył też, że Rosja nie wykazuje chęci do zaprzestania walk i spodziewa się, że będzie ona kontynuować swoje uderzenia przeciwko obiektom infrastruktury cywilnej. Zwrócił uwagę, że w odpowiedzi na to USA i sojusznicy w ostatnim czasie zwiększyli dostawy zimowego ekwipunku, a także sprzętu do utrzymania sieci energetycznej.

18:49, 30.11.2022

- Szczerze mówiąc, mogłoby to też związać ręce społeczności międzynarodowej, kiedy i jeśli ta wojna się skończy, jeśli chodzi o elastyczność, by znaleźć ścieżki w kierunku deeskalacji - dodał.

Pytany o to, jak nadejście zimowej pogody zmieni sytuację na froncie w Ukrainie, Kirby ocenił, że spodziewa się zmniejszenia tempa i intensywności działań wojennych ze względu na błoto, zachmurzenie i opady, wobec czego podczas zimy może nie dojść do "zbyt wielu dramatycznych ruchów po obu stronach".

18:39, 30.11.2022

- Nadal nie uważamy, by taka desygnacja odpowiedziałaby na potrzeby, jakie mamy w Ukrainie (...) w rzeczy samej, rozmawialiśmy z niektórymi organizacjami pozarządowymi i powiedzieli nam, że taka desygnacja ws. terroryzmu utrudniłaby im dostarczanie pomocy humanitarnej Ukraińcom - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji, wskazując na prawne skutki formalnego wpisania Rosji na listę państw sponsorujących terroryzm.

18:32, 30.11.2022

Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm mogłoby związać ręce społeczności międzynarodowej, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na deeskalację - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, przeciwko takiemu krokowi opowiadają się też organizacje pomocowe.

18:24, 30.11.2022
18:13, 30.11.2022

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiła się informacja o śmierci rosyjskiego majora. Chodzi o Maksima Kowaliowa, który po aneksji Krymu został przeniesiony na półwysep. 45-latek był m.in. pilotem śmigłowców Ka-52.
 

17:54, 30.11.2022

55 proc. Rosjan opowiada się za negocjacjami z Ukrainą, a tylko 25 proc. za kontynuowaniem wojny - poinformował w środę niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na wyniki niejawnego badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Kremla.
 

17:44, 30.11.2022

wp.tv
17:34, 30.11.2022

Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin właśnie ogłosił, że "Polska intensyfikuje przygotowania do przejęcia zachodniej części Ukrainy". Słowa te przywodzą na myśl stare powiedzenie, które chyba najlepiej opisuje brednie Naryszkina: złodziej zawsze najgłośniej krzyczy - łapać złodzieja!
 

17:26, 30.11.2022

Przedstawiciel wywiadu Wadym Skibicki został zapytany, co spowodowało "przerwę" między masowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę. 

 - Przede wszystkim przeprowadza się wstępne rozpoznanie obiektów, które zostały uderzone. Po drugie, jest to klasyczne podejście: badane są obszary i cele, które mają zostać uderzone. Po trzecie, przygotowuje się rakiety do użycia bojowego. Gromadzą je. To wymaga czasu - odpowiedział Skibicki. 

Dodał, że biorąc pod uwagę fakt, że rezerwy w Federacji Rosyjskiej maleją, używane są stare pociski, które były produkowane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego i przed użyciem "należy je serwisować".

17:19, 30.11.2022

Główny Zarząd Wywiadu uważa, że Federacja Rosyjska przygotowuje i gromadzi rakiety, bada nowe cele i prowadzi rozpoznanie przed kolejnym masowym uderzeniem rakietowym.

Ukrinform
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3clksu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3clksu
Więcej tematów