Trwa ładowanie...

Rosja zapowiada budowę infrastruktury militarnej na Kurylach

Rosja ogłosiła, że do 2016 roku zamierza zrealizować plan remilitaryzacji Wysp Kurylskich, będących przedmiotem sporu z Japonią. Resort obrony ogłosił plany budowy infrastruktury wojskowej na wyspach, których zwrotu domaga się Tokio od 1945 roku.

Share
Rosja zapowiada budowę infrastruktury militarnej na Kurylach
Źródło: AFP, fot: Mikhail Klimentyev
d2o2u9j

Japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida, którego kraj wspólnie z zachodnimi sojusznikami potępił politykę Moskwy na Ukrainie, w czwartek ogłosił, że odkłada wizytę w Rosji. Stany Zjednoczone na początku miesiąca zapewniały o wsparciu militarnym dla Japonii.

- Do 2016 roku wszystkie główne obiekty infrastruktury, ponad 150, zostaną wybudowane - oświadczył dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego rosyjskich sił zbrojnych gen. Siergiej Surowikin. Dodał, że zatwierdzone zostały decyzje o budowie obiektów militarnych na wyspach Iturup i Kunashir, a wybór regionu jest świadomy, ponieważ chodzi "wschodnią forpocztę Rosji".

Rosyjski wojskowy wskazał, że rozbudowa militarnej infrastruktury na Sachalinie, w tym samym obwodzie, jest przewidziana do 2020 roku.

d2o2u9j

W 2011 roku ogłoszenie przez Rosję podobnych planów wywołało gniewną reakcję Japonii.

Wyspy Kurylskie od blisko 70 lat są przedmiotem sporu między Moskwą i Tokio. Dotyczy on czterech wysp - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan - położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)
d2o2u9j

Podziel się opinią

Share
d2o2u9j
d2o2u9j
Więcej tematów