Odwrócili się od USA. Teraz Rosja wysyła im system przeciwlotniczy
Rosja wysłała trenerów wojskowych do Nigru. Lokalna telewizja poinformowała, że Moskwa ma zainstalować w zachodnioafrykańskim kraju system przeciwlotniczy. W połowie marca władze Nigru zdecydowały o odwołaniu porozumienia wojskowego ze Stanami Zjednoczonymi.
12.04.2024 | aktual.: 12.04.2024 13:16
Niger i Moskwa zacieśniają stosunki. Instruktorzy wojskowi i personel rosyjskiego ministerstwa obrony wylądowali w Nigrze w środę - podaje Agencja Reutera powołując się na nigeryjską telewizję państwową RTN.
RTN wyemitowało w czwartek materiał filmowy przedstawiający wojskowy samolot transportowy rozładowujący sprzęt, przy którym stali ludzie w mundurach. - Jesteśmy tutaj, żeby szkolić nigeryjską armię(...) i rozwijać współpracę wojskową między Rosją a Nigrem - powiedział mężczyzna, który według RTN był jednym z rosyjskich instruktorów.
Rosja rozmieściła sprzęt wojskowym na skutek porozumienia zawartego pomiędzy juntą Nigru a Władimirem Putinem. Lokalna stacja poinformowała, że Moskwa planuje zainstalować w Nigrze również system przeciwlotniczy. - Nasza przestrzeń powietrzna będzie teraz lepiej chroniona - oświadczył nadawca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zerwanie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi
W połowie marca rząd Nigru podjął decyzję o odwołaniu porozumienia wojskowego ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa ta umożliwiała amerykańskim siłom zbrojnym prowadzenie operacji wojskowych z terytorium Nigru przeciwko dżihadystom w regionie Sahelu w Afryce, który rozciąga się od Senegalu do Erytrei - podaje PAP. W grudniu 2023 roku junta wypędził również stacjonujące w Nigrze wojska francuskie.
Zobacz także
Po wydaleniu sił francuskich junta ogłosiła, że wydatki wojskowe nie będą podlegać żadnemu nadzorowi. Ta decyzja, a także zerwanie współpracy z USA, były "warunkami wstępnymi przyszłego porozumienia" między Nigrem a Rosją - informowała wówczas agencja AFP, powołując się na europejskie źródło wojskowe.
- Ci nowi partnerzy lepiej niż Francja czy USA nadają się do pomocy juncie w zwiększeniu bezpieczeństwa reżimu i umożliwieniu bardziej agresywnej i zmilitaryzowanej strategii walki z terroryzmem - napisał Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w analizie na ten temat, odnosząc się do Rosji i Iranu.
Źródło: Agencja Reutera, PAP
Czytaj także: