Rosja wysuwa żądania wobec Kanady. "Pierwszy krok"
"Zburzenie pomnika SS w Kanadzie było pierwszym krokiem w kierunku wyeliminowania spuścizny ukraińskich nazistów w tym kraju" - oświadcza rosyjskie MSZ i domaga się kolejnych działań kanadyjskiego rządu.
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Rosyjski MSZ w swoim komunikacie nawiązało do informacji zajmującego się problematyką żydowską portalu The Forward, który podał, że z cmentarza w kanadyjskim mieście Oakville, niedaleko Toronto, usunięto pomnik poświęcony ochotniczej ukraińskiej 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS.
Pomnik został wzniesiony w 1988 roku. Widnieją na nim insygnia dywizji z lwem i koroną, używane przez oddziały SS-Galizien i SS-Galichina - podaje The Forward.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomnik miał zostać usunięty dzięki naciskom środowisk żydowskich w Kanadzie po skandalu, do jakiego doszło w ubiegłym roku w tamtejszym parlamencie. 98-letni ukraińsko-kanadyjski weteran Jarosław Hunka został uhonorowany brawami podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dopiero po spotkaniu okazało się, że w trakcie II wojny światowej mężczyzna służył w niemieckiej jednostce SS-Galizien.
Po incydencie premier Kanady Justin Trudeau przepraszał, a spiker Izby Gmin Kanady Anthony Rota podał się do dymisji.
"Zburzenie pomnika SS w Kanadzie było pierwszym krokiem w kierunku wyeliminowania spuścizny ukraińskich nazistów w tym kraju" - oświadcza rosyjskie MSZ w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
Jednocześnie MSZ Rosji wysuwa żądania wobec rządu Kanady, aby "nie poprzestać na tym jednym pomniku".
"Najlepszym dowodem na to, jak poważnie Ottawa zamierza zdystansować się od nazistowskiej przeszłości Ukrainy, będzie usunięcie innych pomników nazistowskich kolaborantów, w tym pomników OUN-UPA" - czytamy w oświadczeniu resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa.
Jednocześnie nie wskazano, gdzie jeszcze na terenie Kanady mają się znajdować tego typu monumenty.
Czytaj więcej o porozumieniu Związku Radzieckiego z nazistowskimi Niemcami: Pakt Ribbentrop-Mołotow.
Czytaj także:
Źródło: The Forward, MSZ Rosji