Działo się w czwartek w nocy. Skandal z wizytą Zełenskiego. Jest ciąg dalszy
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
- Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił za słowa, jakie wypowiedział spiker Izby Gmin. Pochwalił on nazistowskiego weterana w izbie, w której obecny był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Premier zapewnił, że Kanada skontaktowała się w tej sprawie z Kijowem, przekazując przeprosiny. Jak podaje agencja Reutera, Anthony Rota, który nazwał bohaterem Jarosława Hunkę, zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego izby. Jarosław Hunka jest Ukraińcem urodzonym w Polsce. Służył w jednej z jednostek Waffen SS Adolfa Hitlera. Później wyemigrował do Kanady.
- Korea Północna zmieniła konstytucję. Kraj Kim Dzong Una przyjął poprawki dotyczące polityki nuklearnej. Jednocześnie przywódca państwa zobowiązał się przyśpieszyć produkcję broni nuklearnej. Jak wyjaśnia agencja Reutera, powołując się na media państwowe Korei Płn., działania te mają na celu powstrzymanie prowokacji Stanów Zjednoczonych. Nowa forma konstytucji mówi o tym, że Korea Północna "rozwija broń wysoce nuklearną, aby zapewnić" państwu "prawo do istnienia" i "odstraszania wojny" - podała oficjalna agencja informacyjna komunistów z Północy KCNA. "Polityka KRLD dotycząca budowania sił nuklearnych została na stałe utrwalona jako podstawowe prawo państwa, którego nikt nie może w żaden sposób lekceważyć" - podsumował zmiany Kim Dzong Un.
- Junta wojskowa Burkina Faso oświadczyła, że udaremniła próbę zamachu stanu. Jak podaje agencja Reutera, za akcję mieli być odpowiedzialni funkcjonariusze wraz z innymi osobami. Ich celem była destabilizacja kraju z "mrocznym zamiarem zaatakowania instytucji republiki i pogrążenia naszego kraju w chaosie". Według prokuratora wojskowego cztery osoby zostały zatrzymane, a dwie uciekły. Więcej szczegółów nie przekazano. Trwa dochodzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Gorąco na granicy. 40 mężczyzn próbowało dostać się do Polski
- Wyszły na jaw informacje pochodzące z poufnego dokumentu wywiadowczego Krajowej Policji Cywilnej Salwadoru. Jak podaje agencja Reutera, zgodnie z raportem, mimo półtora roku intensywnych walk z gangami, na wolności wciąż pozostaje prawie 43 tys. osób związanych z grupami przestępczymi, spośród których ponad 20 tys. nadal aktywnie działa. Dokument pt. "Stan gangów w kontekście stanu wyjątkowego" liczy sobie 19 stron, pochodzi z 1 września tego roku, a jego autentyczność została potwierdzona przez policję.
- W Uzbekistanie opanowano pożar spowodowany wybuchem w magazynie znajdującym się w pobliżu lotniska w Taszkencie. Informację podała agencja Reutera, powołując się na Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Uzbekistanu (FVV). Jak podały władze kraju, fala uderzeniowa eksplozji była tak potężna, że rozbiła dziesiątki okien w pobliskich blokach mieszkalnych. Wiele osób zostało rannych. Przyczyna wybuchu wciąż jest badana. "W wyniku szybkich działań pracowników FVV obszar objęty pożarem został zmniejszony. Sytuacja jest całkowicie pod kontrolą" - oświadczyło Ministerstwo na Telegramie. W walce z pożarem uczestniczyło 16 zastępów straży pożarnej i ratowników.