Trwa ładowanie...

Rosja. Władimir Putin będzie prezydentem do 2036 roku? Podpisał ustawę

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę, która gwarantuje mu możliwość sprawowania władzy do 2036 roku. To efekt zmiany rosyjskiej konstytucji, która "wyzerowała" dotychczasowe kadencje Putina.

Share
Rosja. Władimir Putin będzie prezydentem do 2036 roku? Podpisał ustawę
Rosja. Władimir Putin będzie prezydentem do 2036 roku? Podpisał ustawęŹródło: PAP/EPA, fot: ALEXEI DRUZHININ / SSPUTNIK / KREMLIN POOL
d1coyb2

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę, która umożliwia mu ubieganie się o dwie kolejne kadencje prezydenckie po upłynięciu obecnej w 2024 roku.

Ustawa wprowadza zmiany w dotąd obowiązujących przepisach o wyborach szefa państwa. Zostają one dostosowane do znowelizowanej konstytucji, którą przyjęto w Rosji w ogólnokrajowym głosowaniu latem 2020 roku.

Zmiany w konstytucji rozszerzyły władzę prezydenta. Sprawiły też, że nawet gdy ustąpi z tej funkcji będzie objęty immunitetem - wręcz nietykalny. Ograniczyły jednak liczbę kadencji do dwóch.

d1coyb2

Do tej pory przepisy stanowiły, że prezydent może pełnić urząd „nie więcej niż dwie kadencje z rzędu”. To oznaczało w praktyce, że po jednej kadencji przerwy, kandydat mógł ponownie ubiegać się o to stanowisko. Taka sytuacja miała miejsce w 2008 roku. Po dwóch kadencjach Putin ustąpił z fotela prezydenta. Objął na cztery lata urząd premiera. W tym czasie prezydentem był jego bliski współpracownik Dmitrij Miedwiediew.

Putin może rządzić Rosją w wieku 84 lat

To właśnie za czasów prezydentury Miedwiediewa zmieniono zapisy dotyczące kadencji prezydenta, wydłużając ją z czterech do sześciu lat. Skorzystał na tym Władimir Putin, który objął ponownie ten urząd w 2012 roku.

Jego druga kadencja kończy się w 2024. Gdyby nie zmiana konstytucji, musiałby oddać komuś władzę na najbliższe sześć lat. Jednak zgodnie z nowelizacją w przypadku osób, które pełniły urząd prezydenta w momencie jej przyjęcia liczba kadencji zaczyna być liczona od nowa, bez uwzględnienia kadencji sprawowanych w przeszłości. Oznacza to, że Putin będzie mógł startować w następnych wyborach i w rezultacie pozostać na stanowisku do 2036 roku.

Władimir Putin urodził się w 1952 roku. Będzie miał 72 lata, gdy skończy się jego obecna kadencja prezydencka. Gdyby zdecydował się kandydować po raz kolejny i dotrwał do końca drugiej kadencji miałby 84 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1coyb2

Podziel się opinią

Share
d1coyb2
d1coyb2
Więcej tematów