Trwa ładowanie...

Rosja: Ukraina i USA nie muszą obawiać się naszych wojsk przy granicy

Stany Zjednoczone i Ukraina nie mają powodu obawiać się rosyjskich sił zgromadzonych przy ukraińskiej granicy - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Rosji. Resort zaprzeczył, jakoby Rosja rozważała inwazję na wschodnią Ukrainę.

Share
Rosja: Ukraina i USA nie muszą obawiać się naszych wojsk przy granicy
Źródło: PAP/EPA, Fot: Sergei Chirikov
d8wlieb

"USA i Ukraina nie mają powodu do obaw. Rosja wielokrotnie zaznaczała, że nie prowadzi niezwykłych czy niezaplanowanych działań na swoim terytorium przy granicy z Ukrainą, które miałyby znaczenie militarne" - podkreśliło ministerstwo w oświadczeniu.

d8wlieb

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do Rosji, aby wycofała "dziesiątki tysięcy żołnierzy", skoncentrowanych na ukraińskich granicach. Według danych NATO na granicy z Ukrainą Rosja rozmieściła ok. 40 tys. żołnierzy. W ubiegłym tygodniu Rasmussen ocenił, że Rosja dąży do odtworzenia strefy wpływów na obszarze dawnego ZSRR. Jego zdaniem rosyjska interwencja na wschodzie Ukrainy byłaby "historycznym błędem".

Obawę przed możliwą interwencją podsyciła sytuacja w kilku miastach na wschodzie Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści okupują budynki administracji państwowej.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oskarżył Moskwę o podsycanie nastrojów separatystycznych, a szef MSW Arsen Awakow zapowiedział, że sytuacja we wschodnich obwodach Ukrainy zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych 48 godzin.

d8wlieb

Podziel się opinią

Share
d8wlieb
d8wlieb
Więcej tematów