Rosja: Putin podpisał ustawę o obywatelstwie
Prezydent Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej. Wywoływała ona kontrowersje przedstawicieli mniejszości narodowych i republik autonomicznych.
03.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Według ustawy obywatelem Rosji może zostać osoba, która mieszka na jej terytorium nieprzerwanie w ciągu pięciu lat. Osoba taka nie może wyjeżdżać z kraju na dłużej niż trzy miesiące w ciągu roku. Największe kontrowersje wzbudzał jednak przepis wymagający od ubiegających się o obywatelstwo znajomości języka rosyjskiego. Wywołał on obawy m.in. wśród mniejszości kaukaskich i tatarskiej, która często albo w ogóle, albo w bardzo ograniczonym stopniu zna rosyjski.
Przepis o języku nie został sprecyzowany. O sposobie przeprowadzenia egzaminu ma zadecydować prezydent w formie rozporządzenia. Kłóci się to z ustawodawstwem części republik autonomicznych, które przyznają, oprócz rosyjskiego, własne obywatelstwo. Wymagają przy tym znajomości albo rosyjskiego, albo miejscowego języka.
Może to prowadzić do pata w niektórych sytuacjach - ocenił Igor Rabinowicz, ekspert od spraw etnicznych z baszkirskiej Ufy. Baszkirskie władze przy przyznawaniu obywatelstwa wymagają znajomości albo rosyjskiego, albo baszkirskiego, podczas gdy ustawa federalna mówi o jednym -rosyjskim języku.
Nowe prawo przewiduje jedynie wyjątki w kwestii czasu oczekiwania na obywatelstwo. Po roku mieszkania na terytorium Federacji będą mogły je otrzymać osoby urodzone na terytorium byłego ZSRR i posiadające dawniej sowieckie obywatelstwo, osoby pozostające ponad trzy lata w związku małżeńskim z obywatelem Rosji, a także rodzice pełnoletnich dzieci będących jej obywatelami.
Skrócony okres oczekiwania przewidziano także dla osób mających wysokie osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, kultury, lub takich, których umiejętności powodują, że przyznanie im obywatelstwa "leży w interesie" Rosji. Rok na obywatelstwo mają także czekać uchodźcy o legalnym statusie i azylanci. (aka)