Trwa ładowanie...

Rosja przyparła Skandynawów do muru

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, jeden z najwierniejszych współpracowników Władimira Putina, zwrócił się w liście do rządów Szwecji, Norwegii i Finlandii z prośbą o pisemną odpowiedź, czy będą przestrzegać zobowiązań OBWE. Kreml domaga się jasnych deklaracji dotyczących przyszłej architektury bezpieczeństwa.

Share
Rosja domaga się pisemnych gwarancji od Szwecji, Norwegii i FinlandiiRosja domaga się pisemnych gwarancji od Szwecji, Norwegii i FinlandiiŹródło: PAP/EPA, fot:
dkj108s

Siergiej Ławrow wyraża w liście "poważne zaniepokojenie" Kremla w związku z rosnącymi napięciami wojskowo-politycznymi wzdłuż jej zachodnich granic - podaje The Barents Observer. Minister porusza w nim kwestie rosyjskich propozycji dotyczących architektury bezpieczeństwa w Europie, przesłanych wcześniej do NATO i Stanów Zjednoczonych.

Rosja naciska na Szwedów, Finów i Norwegów

"Odpowiedzi USA i NATO na nasze propozycje, otrzymane 26 stycznia 2022 roku, pokazują poważne różnice w rozumieniu zasady równego i niepodzielnego bezpieczeństwa, od której to zależy cała jego architektura w Europie" - pisze Ławrow w liście.

"Uważamy, że konieczne jest natychmiastowe wyjaśnienie tej kwestii, ponieważ będzie ona decydować o perspektywach przyszłego dialogu" - kontynuuje szef rosyjskiej dyplomacji w piśmie do Skandynawów.

dkj108s

Rosyjski minister wzywa do zwrócenia uwagi na Europejską Kartę Bezpieczeństwa podpisaną na szczycie OBWE w 1999 roku, która nakreśla obowiązek każdego państwa do niewzmacniania swojego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych państw.

"Państwa zachodnie nadal wyłapują z niej (Europejskiej Karty Bezpieczeństwa) tylko te elementy, które im odpowiadają, a mianowicie - prawo państw do swobodnego wyboru sojuszy dla zapewnienia wyłącznie własnego bezpieczeństwa" - stwierdza Ławrow. W liście nie porusza on natomiast kwestii napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Zobacz też: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy

Rosja oczekuje odpowiedzi od Skandynawii

Do listu wysłanego z Moskwy odniósł się minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, który zapowiedział, że odpowiedź zostanie przedyskutowana z partnerami z Unii Europejskiej. W środę szef fińskiej dyplomacji uda się wraz z ministrem obrony do Sztokholmu na spotkanie ze szwedzką minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Ławrow wysłał podobne listy także do innych krajów członkowskich OBWE. Moskwa podkreśliła w nim, że "oczekuje na odpowiedź od każdego państwa indywidualnie".

dkj108s

Otrzymanie korespondencji z Moskwy potwierdził także rzecznik MSZ w Oslo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkj108s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkj108s
dkj108s
Więcej tematów