Trwa ładowanie...

Rosja przygotowuje prowokacje na szeroką skalę. Chcą oskarżyć Kijów

Pojawiają się informacje o przygotowaniach Rosji do szeroko zakrojonych prowokacji. Może do nich dojść w obwodach biełogordzkim, kurskim i briańskim. Do tych miast zwożone są wraki zestrzelonych dronów Bayraktar i helikopterów z Ukrainy.

Rosja przygotowuje zakrojone na szeroką skalę prowokacje. Planuje oskarżyć Kijów o ataki terrorystyczneRosja przygotowuje zakrojone na szeroką skalę prowokacje. Planuje oskarżyć Kijów o ataki terrorystyczneŹródło: East News, fot: Yulii Zozulia
d1xayhs
d1xayhs

O przygotowaniach do możliwych prowokacji poinformował na portalu Telegram Siergiej Wysocki. Napisał, że wojsko rosyjskie otrzymało pilne zadanie, którego celem jest dostarczenie do trzech obwodów zestrzelonych Bayraktarów i helikopterów z Ukrainy. Co istotne, obwody te sąsiadują z Ukrainą. Z kolei sprzęt ten jest wykorzystywany przez ukraińskie wojsko.

Misterny plan Kremla

Zleceniodawcami planu ma być rosyjskie Ministerstwo Obrony i Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Prowokacje mają zakładać m.in. wybuchy, które obejmą infrastrukturę cywilną i tereny mieszkalne.

Za ewentualne ataki terrorystyczne winna miałaby być Ukraina. Miałby o tym świadczyć wrak ukraińskiego samolotu, który rzekomo zostałby zestrzelony na miejscu przez rosyjską obronę powietrzną.

d1xayhs

Ewakuują niektóre osiedla

O realności planu może świadczyć fakt, że Rosja rozpoczęła już ewakuację niektórych osiedli we wspomnianych obwodach.

Ukraiński wywiad posiada szereg informacji o planowanych prowokacjach. Dane wskazują, że można się ich spodziewać w najbliższym czasie.

Prowokacje Rosji w Mołdawii

To nie pierwszy tego typu plan Rosji. W połowie kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy dotarł do informacji, według których miało dojść do rosyjskiej prowokacji w naddniestrzańskim regionie Mołdawii. W ten sposób Rosja chciała oskarżyć Ukrainę o "agresję przeciwko sąsiedniemu państwu".

d1xayhs

W komunikacie, który cytował wówczas portal "Ukraińska Prawda", napisano: "Nie jest wykluczone, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej podejmą prowokacyjne działania w regionie naddniestrzańskim, aby oskarżyć Ukrainę o agresję na sąsiednie państwo".

Zobacz też: Masowe groby pod Mariupolem. Amerykanie pokazują dowody na zdjęciach satelitarnych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xayhs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1xayhs
Więcej tematów