Rosja podjęła kluczową decyzję w sprawie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej
- Rosja nie będzie uczestniczyć w finansowaniu narzuconej przez Stany Zjednoczone grupy w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) - przekazała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Marija Zacharowa w rozmowie z RIA Novosti.
Dodała również, że przekazywane wkłady finansowe przydzielane są przez Sekretariat Techniczny OPCW na finansowanie nielegalnego "atrybutu" narzuconego przez Stany Zjednoczone i ich partnerów.
Pod koniec listopada Rosja nie została ponownie wybrana do rady wykonawczej OPCW, ale zamierza wraz z sojusznikami i partnerami i osobami o podobnych poglądach w dalszym ciągu odgrywać najaktywniejszą rolę na platformie tej organizacji, jak przekazała rzeczniczka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dyplomata wspomina dawnego Orbana. "Jest zupełnie odwrotnie"
– Nasze zadanie postrzegamy jako przywrócenie w przyszłości dawnej władzy tej organizacji i zachowanie integralności Konwencji o zakazie broni chemicznej – podkreśliła Zacharowa.
Zgodnie z jej stanowiskiem, Rosja planuje wycofać się z zarządu OPCW w maju, lecz pozostanie w roli obserwatora, dążąc do konsekwentnej obrony swoich narodowych interesów w kluczowej dziedzinie, jaką jest przemysł chemiczny.
Warto przypomnieć, że do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) na kadencję 2024-2026 została wybrana m.in. Polska.
"123 głosy poparcia dowodzą, że Polska, jako wieloletni, zdecydowany zwolennik CWC, jest postrzegana jako wiarygodny i konstruktywny Kraj Członkowski, zaangażowany w realizację celu, jakim jest uwolnienie świata od broni chemicznej" - podano w komunikacie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "W głosowaniu nasi partnerzy docenili także rolę Polski we wdrażaniu CWC, poprzez corocznie sponsorowaną przez nasz kraj rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - podkreślono.