Rosja państwem wyznaniowym?
Rosyjscy deputowani proprezydenckiej partii Jedność zapowiedzieli, że wniosą pod obrady parlamentu projekt ustawy o tradycyjnych religiach Rosji. Projekt ten daje przywileje cerkwi prawosławnej czyniąc z prawosławia niemalże religię państwową.
Pomysłodawcy ustawy dzielą religie na tradycyjne i nietradycyjne. Do tej pierwszej grupy zaliczają prawosławie, islam i buddyzm. Te wyznania mają uzyskiwać dotacje i zwolnienia z podatków. Ich przedstawiciele mogą uczyć w szkołach państwowych i pełnić funkcje kapelanów w wojsku.
Jeżeli ustawa wejdzie w życie, szczególny status uzyska cerkiew prawosławana. Jako religia tradycyjna na prawie całym terytorium Rosji, otrzyma zdecydowanie największe dotacje, a zgodnie z projektem, państwo będzie też zobowiązane finansować prowadzenie przez nią religijnego radia i telewizji.
Jak na razie, ustawa ma więcej przeciwników niż zwolenników. Wiceprzewodniczący Dumy Władimir Łukin stwierdził, że jest ona sprzeczna z konstytucyjną zasadą rozdziału kościoła od państwa. Pomysłodawcy projektu zapowiadają jednak, że wkrótce przedstawią go w parlamencie. (ajg)