Rosja ogłosiła sukces. Wystrzeliła rakietę balistyczną Buława
Rosyjskie władze poinformowały o przeprowadzeniu testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława. Próba została ogłoszona jako udana. Pocisk wystrzelono z okrętu podwodnego o napędzie jądrowym czwartej generacji.
Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Rosyjskie władze poinformowały w niedzielę rano o udanym teście pocisku batalistycznego RSM-56 Buława. Próba miała miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę unieważniającą ratyfikację traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).
Unieważnienie ratyfikacji traktatu
Buława (SS-NX-30 w klasyfikacji NATO) to pocisk balistyczny, który wykorzystywany jest w okrętach podwodnych. Ma 8 metrów długości, a jej zasięg wynosi 8 tys. km. Został zaprojektowany przez Moskiewski Instytut Technologii Termicznej dla rosyjskiej marynarki wojennej w 2013 roku. Ostatnia próba wystrzelenia Buławy, którą ogłosiły rosyjskie władze, jest pierwszą udaną od mniej więcej roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Niepokojące nagranie z Rosji. Symulowany atak bronią z napędem atomowym
Kilka dni temu Putin podpisał unieważnienie ratyfikacji traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Zdaniem rosyjskiej głowy państwa działanie to miało na celu "wyrównanie sytuacji prawnej" między Moskwą a Waszyngtonem.
Jednocześnie Rosja zadeklarowała, że nie ma w planach wznawiania testów nuklearnych pod warunkiem, że Stany Zjednoczone także nie będą tego robić.