Trwa ładowanie...
di1btar
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja odpiera zarzuty USA o łamanie traktatu INF

Rosja określiła w środę jako bezpodstawne wysunięte wobec niej przez USA zarzuty łamania zawartego w 1987 roku przez ówczesny ZSRR i Stany Zjednoczone układu w sprawie sił nuklearnych pośredniego zasięgu (INF).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev / RIA Novosti / Kremlin Pool)
di1btar

Według Moskwy zarzuty te stanowią element kampanii propagandowej motywowanej "innymi przyczynami" - co w domyśle oznacza rosyjską politykę w sprawie Ukrainy.

"Oświadczenia te (o łamaniu INF ) są równie gołosłowne, jak wszystko to, czym w ostatnim czasie zarzuca się Moskwę z tytułu mających inne powody waszyngtońskich pretensji. I tutaj także nie są one poparte jakimikolwiek dowodami" - głosi opublikowany w środę komentarz rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Według opublikowanego przez Departament Stanu we wtorek corocznego raportu w sprawie kontroli zbrojeń "USA ustaliły, że Rosja łamie swe zobowiązania wynikające z układu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces)". Traktat ten zakazuje obu stronom posiadania, produkcji i testowania bazujących na lądzie pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5 500 km.

di1btar

Rzecznik Białego Domu potwierdził, że prezydent Barack Obama napisał do prezydenta Władimira Putina list na ten temat. "Sprawa jest bardzo poważna i wymaga uwagi obu przywódców - USA i Rosji" - powiedział rzecznik Josh Earnest na briefingu w Białym Domu.

Jak zaznaczył, USA na podstawie własnych materiałów wywiadowczych doszły do wniosku, że Rosja łamie traktat INF, ale odmówił podania bliższych szczegółów na ten temat.

Według rosyjskiego MSZ problemy z realizacją układu INF "są dobrze znane obu stronom" i "należy się nimi zajmować w trybie roboczym, nie sięgając po dyplomację megafonową".

Komentarz wymienia także sprzeczne jakoby z traktatem działania USA, na przykład "produkowanie przez Amerykanów bezzałogowych samolotów bojowych, które w oczywisty sposób podpadają pod zawartą w nim definicję bazujących na lądzie pocisków manewrujących".

di1btar

Podziel się opinią

Share

di1btar

di1btar
Więcej tematów