Trwa ładowanie...
11-10-2014 20:10

Rosja obiecuje trzy szczepionki przeciwko Eboli za pół roku

Rosja może dostarczyć trzy szczepionki przeciwko Eboli za pół roku - zapewniła rosyjska minister zdrowia Weronika Skworcowa. Według Światowej Organizacji Zdrowia epidemia tej gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej zabiła już ponad 4 tys. ludzi.

Rosja obiecuje trzy szczepionki przeciwko Eboli za pół rokuŹródło: AFP, fot: Chrostopher Black
d1wgmox
d1wgmox

- Stworzyliśmy trzy szczepionki i sądzimy, że będą gotowe za sześć miesięcy - powiedziała w telewizji Skworcowa, dodając, że jedną z nich można już zacząć testować klinicznie.

Jedną z rosyjskich szczepionek stworzono z nieaktywnych form wirusa.

Epidemia Eboli wybuchła w grudniu zeszłego roku w Gwinei i do 8 października według danych WHO zabiła 4033 osoby. W siedmiu ogarniętych nią krajach zarażonych zostało 8399 ludzi.

Na wirusa i wywołaną przez niego gorączkę krwotoczną nie ma jak dotąd lekarstwa, ale WHO dwie opracowane szczepionki uznała za "obiecujące". Jedną z nich opracowała brytyjska firma GSK (GlaxoSmithKline), a drugą - kanadyjska agencja zdrowia publicznego w Winnipeg; licencję handlową na tę szczepionkę ma amerykańska firma NewLink Genetics.

d1wgmox

Badania kliniczne szczepionki GSK zaczęto niedawno w Mali, kraju graniczącym z Gwineą.

WHO ma nadzieję, że pierwsze rezultaty badań tych dwóch szczepionek skończą się w listopadzie-grudniu, a kolejny etap badań, pozwalający ocenić ich skuteczność, rozpocznie się w styczniu-lutym w dotkniętych epidemią krajach.

Rosja, na terytorium której nie pojawił się żaden przypadek Eboli, w końcu sierpnia wysłała do Gwinei ekipę wirusologów i mobilne laboratorium do pomocy w walce z epidemią.

d1wgmox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wgmox
Więcej tematów