Trwa ładowanie...

Rosja. Naukowcy wskrzesili organizm liczący 24 tys. lat. "To prawdziwa rewolucja"

Sukcesem zakończyły się próby ożywienia bezkręgowca, znalezionego w rosyjskiej wiecznej zmarzlinie. Organizm spędził w lodzie, w stanie przypominającym hibernację, około 24 tys. lat. Naukowcy mówią, że to odkrycie "to prawdziwa rewolucja".

Share
Rosja. Naukowcy wskrzesili organizm liczący 24 tys. lat. „To prawdziwa rewolucja”Rosja. Naukowcy wskrzesili organizm liczący 24 tys. lat. „To prawdziwa rewolucja”Źródło: East News
d1lmdvc

Odnaleziony bezkręgowiec należy do rodziny wrotków, czyli bardzo małych zwierząt bezkręgowych. Największe z nich mogą liczyć zaledwie 2 mm długości. Wrotki są zdolne przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach wchodząc stan kryptobiozy, czyli tzw. życia ukrytego. Wówczas procesy metaboliczne zachodzące w tym organizmie zostają wielokrotnie spowolnione.

Będąc w stanie kryptobiozy, wrotki pozostają całkowicie nieaktywne. Nie odżywiają się, nie oddychają, trwają jedynie zawieszeniu w oczekiwaniu na lepsze czasu do rozwoju. Według dotychczasowej wiedzy naukowej, taki stan organizmy te są w stanie utrzymywać maksymalnie przez dziesięć lat. Tymczasem wrotek z gatunku Bdelloidea odnalezione w Rosji może mieć, wedle szacunków, nawet 24 tys. lat.

By przywrócić jego aktywność, naukowcy zaczęli go powoli ogrzewać. Po pewnym czasie wrotek się ożywił. Co więcej, zaobserwowano że zaczyna się rozmnażać. Tego typu organizmy robią to przez podział, nie potrzebują więc do tego innego przedstawiciela swojego gatunku.

d1lmdvc

Zobacz też: naturalne metody na wciornastki. Chroń swoje rośliny przed szkodnikami

Rosja. Odkrycie naukowców "to prawdziwa rewolucja"

Według naukowców, potwierdzenie, że żywy organizm jest w stanie przetrwać zamrożony przez tysiące lat "to prawdziwa rewolucja". Nie oznacza to jednak, że wkrótce będzie można w taki stan bezpiecznie wprowadzać też ludzi. Według badaczy, ssaki jak na razie nie byłby zdolne do czegoś podobnego.

Przeczytaj też:

d1lmdvc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lmdvc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lmdvc
d1lmdvc
Więcej tematów