Trwa ładowanie...

Tajemniczy krater zbadany przez naukowców

Za tajemniczymi kraterami na terenie wiecznej zmarzliny na Syberii stoi najprawdopodobniej ocieplenie klimatu - poinformowali naukowcy, którzy od kilu lat prowadzili badania w tym regionie.

Share
Syberia
SyberiaŹródło: East News, Fot: Kirill Shipitsin, SPUTNIK Russia
d1e5naq

Naukowcy odkryli w końcu tajemnicę ogromnych dziur formujących się w wiecznej zmarzlinie Syberii. Badany przez naukowców tajemniczy krater pojawił się na terenie syberyjskiej tundry w 2020 roku. To potężny wybuch metanu wyrzucił lód i fragmenty skał, pozostawiając po sobie ślad w postaci krateru w pustynnym krajobrazie.

Był to 17 tego rodzaju krater, który pojawił się na terenie położonego nad Morzem Karskim rosyjskiego półwyspu Jamał. Pierwszy z nich został zauważony przez naukowców w 2013 roku. Badacze są zgodni co do tego, że odpowiedzialne za ich powstawanie są zmiany klimatyczne.

d1e5naq

W odkryciu szczegółowych przyczyn powstawania kolejnych kraterów pomagają dziś naukowcom nowe technologie - fotografie wykonywane przez drony oraz modelowanie 3D i sztuczna inteligencja. Dron wykonał ok. 80 zdjęć, umożliwiając naukowcom zbudowanie trójwymiarowego modelu krateru.

Niezwykłe odkrycie rosyjskich naukowców

"Nowy krater jest wyjątkowo dobrze zachowany, ponieważ nie zgromadziła się w nim jeszcze woda powierzchniowa. Pozwoliło nam to zbadać świeży krater, nietknięty przez degradację" - mówił Evgeny Chuvilin, główny naukowiec z moskiewskiego Instytutu Naukowo-Technologicznego.

Był to także pierwszy raz, kiedy naukowcom udało się wlecieć dronem w głąb krateru, sięgając 10 do 15 metrów pod ziemię, co pozwoliło im uchwycić kształt podziemnej wnęki, w której nagromadził się metan.

Zastosowanie drona pozwoliło obejrzeć niezwykłe groty i jaskinie w dolnej części krateru. Ta obserwacja potwierdziła wcześniejszą hipotezę naukowców: metan gromadzi się w jamie w lodzie, powodując pojawienie się kopca na poziomie gruntu. Kopiec stopniowo powiększa się, a potem eksploduje i pozostawia po sobie ogromny krater.

d1e5naq

Odkrycia rosyjskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Geosciences" w ubiegłym tygodniu.

Źródło: CNN

Zobacz także: Gigantyczny megafon na środku kalifornijskiej pustyni. Nikt nie wie, jak się tam znalazł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e5naq

Podziel się opinią

Share
d1e5naq
d1e5naq
Więcej tematów