Trwa ładowanie...

Tajemniczy krater zbadany przez naukowców

Za tajemniczymi kraterami na terenie wiecznej zmarzliny na Syberii stoi najprawdopodobniej ocieplenie klimatu - poinformowali naukowcy, którzy od kilu lat prowadzili badania w tym regionie.

SyberiaSyberiaŹródło: East News, fot: Kirill Shipitsin, SPUTNIK Russia
drtwys5

Naukowcy odkryli w końcu tajemnicę ogromnych dziur formujących się w wiecznej zmarzlinie Syberii. Badany przez naukowców tajemniczy krater pojawił się na terenie syberyjskiej tundry w 2020 roku. To potężny wybuch metanu wyrzucił lód i fragmenty skał, pozostawiając po sobie ślad w postaci krateru w pustynnym krajobrazie.

Był to 17 tego rodzaju krater, który pojawił się na terenie położonego nad Morzem Karskim rosyjskiego półwyspu Jamał. Pierwszy z nich został zauważony przez naukowców w 2013 roku. Badacze są zgodni co do tego, że odpowiedzialne za ich powstawanie są zmiany klimatyczne.

W odkryciu szczegółowych przyczyn powstawania kolejnych kraterów pomagają dziś naukowcom nowe technologie - fotografie wykonywane przez drony oraz modelowanie 3D i sztuczna inteligencja. Dron wykonał ok. 80 zdjęć, umożliwiając naukowcom zbudowanie trójwymiarowego modelu krateru.

drtwys5

Niezwykłe odkrycie rosyjskich naukowców

"Nowy krater jest wyjątkowo dobrze zachowany, ponieważ nie zgromadziła się w nim jeszcze woda powierzchniowa. Pozwoliło nam to zbadać świeży krater, nietknięty przez degradację" - mówił Evgeny Chuvilin, główny naukowiec z moskiewskiego Instytutu Naukowo-Technologicznego.

Był to także pierwszy raz, kiedy naukowcom udało się wlecieć dronem w głąb krateru, sięgając 10 do 15 metrów pod ziemię, co pozwoliło im uchwycić kształt podziemnej wnęki, w której nagromadził się metan.

Zastosowanie drona pozwoliło obejrzeć niezwykłe groty i jaskinie w dolnej części krateru. Ta obserwacja potwierdziła wcześniejszą hipotezę naukowców: metan gromadzi się w jamie w lodzie, powodując pojawienie się kopca na poziomie gruntu. Kopiec stopniowo powiększa się, a potem eksploduje i pozostawia po sobie ogromny krater.

Odkrycia rosyjskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Geosciences" w ubiegłym tygodniu.

drtwys5

Źródło: CNN

Zobacz także: Gigantyczny megafon na środku kalifornijskiej pustyni. Nikt nie wie, jak się tam znalazł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drtwys5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtwys5
Więcej tematów