Trwa ładowanie...

Rosja krytykuje Polskę. "Walczą o Białoruś"

Rosyjska rządowa agencja Ria Nowosti krytykuje polską politykę wschodnią. Zdaniem Rosjan Warszawa "zorganizowała Majdan", a teraz powiela te same błędy "walcząc o Białoruś".

Share
Rosja krytykuje Polskę. "Walczą o Białoruś"
Źródło: East News, Fot: Laski/Diffusion
d1rl2ng

Ingerencję Polski w sprawy wewnętrzne Białorusi określa się terminem "demokratyzacja", umieszczonym w cudzysłowie. Ria Nowosti wylicza, że w naszym kraju białoruscy opozycjoniści są kształceni, dotowani, a nawet rozdaje im się Karty Polaka.

To zdaniem kremlowskiej agencji powtórzenie modelu stosowanego wobec Ukrainy. Autor, powołując się na wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego dla Wirtualnej Polski twierdzi, ze snajperzy działający na Majdanie "byli szkoleni m. in. w Polsce".

d1rl2ng

Rosja krytykuje Polskę. "Walczą o Białoruś"

Wsparcie polskich polityków, jakie dostali protestujący przeciw rządowi Janukowycza, miało doprowadzić do przejęcia władzy przez nacjonalistów. Ria Nowosti podkreśla, że to "ideowi potomkowie tych, którzy urządzili rzeź wołyńską". "Polska działa wbrew swoim interesom. Ko za to płaci?" - pada pytanie.

Dziennikarz agencji wylicza formy wsparcia Polski dla Białorusinów. Studenci wyrzucani z tamtejszych uczelni mogą liczyć na miejsce na polskich uczelniach, a także stypendia. Jako "sponsora" białoruskiej opozycji w Polsce wymieniono telewizję "Biełsat", która sama ma problemy z finansowaniem.

Ria Nowosti przypomina, że Polska była pierwszym krajem UE, który odnowił swoje relacje z Białorusią. Stało się to po tym, gdy Bruksela zniosła sankcje nałożone na władze w Mińsku. Agencja sugeruje, że Polska polityka wobec Litwy, Białorusi czy Ukrainy wpisuje się w tzw. doktrynę Giedroycia, polegającą na podkreślaniu związków kulturowych z tymi krajami i wspieranie ich suwerenności.

Źródło: ria.ru, rp.pl

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rl2ng

Podziel się opinią

Share
d1rl2ng
d1rl2ng
Więcej tematów