Rosja i Zachód gotowi do kompromisu w sprawie Kosowa
Rosja, USA i Unia Europejska osiągnęły kompromis w sprawie przyszłości Kosowa - podał chorwacki dziennik, powołując się na źródła "zbliżone do rosyjskiego kierownictwa".
"Jutarnji list", jedna z największych chorwackich gazet, napisała, że Rosja nie zawetuje popieranej przez Zachód rezolucji ONZ, która gwarantuje tej prowincji, należącej formalnie do Serbii, niepodległość, o ile zostaną spełnione określone warunki.
"Jeśli Moskwa wykaże gotowość do zaakceptowania planu dla Kosowa, który zaproponował oenzetowski mediator Martti Ahtisaari, Bruksela i Waszyngton mogłyby w zamian zgodzić się na dwuletnie moratorium w kwestii członkostwa Kosowa w ONZ" - podał dziennik.
Kolejnym warunkiem ze strony Moskwy miałaby być rosyjska obecność militarna w enklawach w Kosowie zamieszkanych przez mniejszość serbską - dodaje gazeta.
"Trzeci warunek dotyczy NATO. Chodzi o to, że gdy sojusz rozszerzy się o Chorwację, Albanię i Macedonię, nie rozciągnie swego zaproszenia na byłe republiki radzieckie - Ukrainę i Gruzję" - twierdzi "Jutarnji List".
Planowi Ahtisaariego sprzeciwiają się Serbia i Rosja. Choć negocjacje między zamieszkującą Kosowo większością albańską i Serbią nie przyniosły dotychczas żadnych rezultatów, Moskwa upiera się przy ich kontynuowaniu. Rosja wielokrotnie sygnalizowała, że na forum RB ONZ może zawetować projekt rezolucji nadający Kosowu niepodległość.