Trwa ładowanie...

Rosja i USA wznawiają rozmowy. Spotkanie w sprawie układu Nowy Start

We wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przekazał, że wkrótce Stany Zjednoczone i Rosja będą rozmawiać o wznowieniu inspekcji Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej działającej w ramach układu Nowy START. Wcześniejsze kontrole zawieszono w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Price podkreślił, że USA są: "realistami co do tego, z czym wiąże się dialog z Rosją i co możemy dzięki niemu osiągnąć".

Rosyjski prezydent - Władimir PutinRosyjski prezydent - Władimir PutinŹródło: Getty Images,, fot: Contributor#8523328
dvilw4k
dvilw4k

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Jak podaje Reuters, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przekazał we wtorek na konferencji prasowej, że USA i Rosja wkrótce spotkają się i będą rozmawiać o wznowieniu inspekcji Bilateral Consultative Commission (BCC - Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej - przyp. red) działającej w ramach zapisów układu Nowy START.

Price przekazał, że Dwustronna Komisja Konsultacyjna, która kontroluje zbrojenia w krajach spotka się "wkrótce".

dvilw4k

W sierpniu Rosja zrezygnowała z udziału w inspekcjach podkreślając, że przyczyną decyzji są ograniczenia podróży związane z sankcjami nałożonymi m.in. przez Waszyngton. Kreml podkreślił jednak, że mimo to będzie przestrzegał postanowień układu.

- Wyjaśniliśmy Rosji, że środki represyjne nałożone w wyniku niesprowokowanej wojny Rosji przeciwko Ukrainie nie uniemożliwiają rosyjskim inspektorom przeprowadzania kontroli w ramach traktatu Nowy START w Stanach Zjednoczonych. Mamy więc nadzieję, że spotkanie BCC pozwoli nam je kontynuować - powiedział Price.

Price nie określił ani daty, ani miejsca spotkania komisji. Podkreślił jednak istotę rozmów i oczekiwania Stanów Zjednoczonych.

dvilw4k

- Jesteśmy realistami co do tego, z czym wiąże się dialog między Stanami Zjednoczonymi a Rosją i co możemy dzięki niemu osiągnąć - oświadczył Price.

Reuters, powołując się na anonimowego informatora, który jest "zaznajomiony ze sprawą" przekazał, że do spotkania BCC dojdzie prawdopodobnie w Kairze.

Rosyjskie media we wtorek podały, że rozmowy mogą odbyć się na Bliskim Wschodzie. Kreml nie chce, by miejscem spotkań była, tak jak dotychczas, Szwajcaria, bo kraj nałożył na Rosję sankcje i nie jest już uznawany jako w pełni neutralny.

dvilw4k

Układ Nowy Start

Układ Nowy Start między Stanami Zjednoczonymi i Rosją został podpisany w 2010 roku, i ogranicza wielkość strategicznych sił nuklearnych Stanów Zjednoczonych i Rosji, czyli państw, które posiadają około 90 proc. głowic jądrowych na świecie.

Rzadkie zjawisko nagrane w Turcji. Ludzie nie wierzyli własnym oczom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvilw4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dvilw4k
Więcej tematów