ŚwiatRosja i Arabia Saudyjska będą koordynować walkę z terroryzmem

Rosja i Arabia Saudyjska będą koordynować walkę z terroryzmem

Rosja i Arabia Saudyjska uzgodniły w Moskwie, że konieczne jest koordynowanie wysiłków w walce z terroryzmem. Porozumienie w tej sprawie osiągnięto podczas trwającej od wtorku wizyty saudyjskiego następcy tronu, faktycznie rządzącego krajem, księcia Abdullaha.
Jest to pierwsza od 70 lat wizyta przywódcy Arabii Saudyjskiej w
Rosji.

AP przypomina, że Moskwa od dawna twierdzi, iż saudyjskie instytucje charytatywne finansują czeczeńskich separatystów i problem ten będzie z pewnością jednym z tematów trzydniowych rozmów. Według Kremla bojownicy czeczeńscy, którzy w październiku ub.r. zajęli moskiewski teatr muzyczny na Dubrowce, w czasie kilkudniowego oblężenia telefonowali do Arabii Saudyjskiej.

"Wspólnota międzynarodowa stoi w obliczu międzynarodowych zagrożeń i wyzwań, takich jaki terroryzm, dlatego powinniśmy ściśle współpracować w rozwiązywaniu tych problemów" - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow w czasie środowych rozmów ze swym saudyjskim odpowiednikiem, księciem Saudem al-Fajsalem. Obaj ministrowie uzgodnili powołanie dwustronnej grupy roboczej, która będzie koordynowała działania przeciwko terroryzmowi.

Książę koronny Abdullah rozmawiał krótko w środę z szefem prorosyjskich władz Czeczenii Achmadem Kadyrowem, który był wśród rosyjskich dostojników, witających delegację saudyjską przed rozmowami z premierem Michaiłem Kasjanowem i innymi członkami gabinetu rosyjskiego.

AP przypomina, że Rijad był powszechnie krytykowany w świecie za brak kontroli nad organizacjami terrorystycznymi, które prawdopodobnie działają w Arabii Saudyjskiej. 15 spośród 19 terrorystów, którzy 11 września 2001 r. porwali samoloty w USA, było obywatelami Arabii Saudyjskiej.

Podejmując ostrożnie drażliwy temat terroryzmu, Moskwa stara się jednocześnie zacieśnić stosunki z Rijadem. We wtorek księcia Abdullaha przyjął na Kremlu prezydent Władimir Putin. W rozmowach poruszono kwestie kryzysów regionalnych, a także sytuacji na światowym rynku ropy.

Rosja jest drugim po Arabii Saudyjskiej eksporterem ropy. We wtorek oba kraje podpisały 5-letnie porozumienie o współpracy w przemyśle naftowym i gazowniczym. Przewiduje ono "umocnienie współpracy dwustronnej w celu zapewnienia stabilności na światowym rynku ropy". Według AP, może to sugerować koordynację działań w zakresie pułapów produkcji i cen ropy. Porozumienie przewiduje też wspólne przedsięwzięcia w poszukiwaniu ropy i gazu.

"Stabilność całego światowego rynku ropy" zależy od "przewidywalnej polityki" dwóch największych producentów - powiedział premier Kasjanow w czasie rozmów z księciem Abdullahem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)