PolskaRosja grozi "konsekwencjami" po usunięciu jej z rady ONZ

Rosja grozi "konsekwencjami" po usunięciu jej z rady ONZ

Rosyjska delegacja wystosowała notę ​​do członków Organizacji Narodów Zjednoczonych z groźbami "konsekwencji". To odpowiedź na decyzję o usunięciu Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ.

Rosja ostrzega
Rosja ostrzega
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Kremlin.ru CC Attribution 4.0 International
Katarzyna Bogdańska

08.04.2022 | aktual.: 08.04.2022 08:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O groźbach ze strony Rosji poinformował w czwartek amerykański kanał telewizyjny CNN, powołując się na "liczne źródła" w organizacji - donosi Ukrinform. W rosyjskiej notatce napisano: "Należy zauważyć, że nie tylko poparcie dla takiej inicjatywy, ale także wstrzymanie się lub nieobecność podczas głosowania będzie uważane za gest nieprzyjazny".

Notatka została wysłana do państw członkowskich ONZ dzień przed głosowaniem. Mówiła o "konsekwencjach" dla krajów, które głosują za pozbawieniem władzy Rosji w Radzie.

"Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ"

- Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.

- Zdjęcia z Buczy i innych miejscowości na Ukrainie, po wycofaniu się z nich wojsk rosyjskich, są przerażające - stwierdził Biden. - Wskazują na gwałty, tortury i egzekucje, a w niektórych przypadkach na bezczeszczenie zwłok. To obraza dla całej ludzkości - podkreślił amerykański prezydent.

Dodał, że "kłamstwa Rosji nie wytrzymują niepodważalnych dowodów na to, co dzieje się na Ukrainie".

W czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Źródło: Ukrinform/PAP/WP