Rosja chce czterostronnych rozmów ws. Kaliningradu
Igor Iwanow (AFP)
Rosja proponuje rozwiązanie problemu tranzytu pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji w drodze czterostronnych rozmów UE, Polski, Litwy i Rosji - oświadczył w czwartek rosyjski szef dyplomacji Igor Iwanow.
Rosyjski minister podkreślił na konferencji prasowej w warszawskich Łazienkach, że Rosji nie chodzi o żadne korytarze przez Polskę i Litwę, ale o swobodny tranzyt do Kaliningradu.
Iwanow przewodniczył, wspólnie z szefem polskiej dyplomacji Włodzimierzem Cimoszewiczem, pierwszemu posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.
Wiem jak boleśnie mogą brzmieć dla Polski takie wyrazy jak korytarz, uwzględniając pewne skojarzenia historyczne. Chciałbym podkreślić, że nie należy do tej sprawy mieszać żadnych takich skojarzeń - powiedział Iwanow.
Zaznaczył, że zarówno Bruksela, jak też Polska i Litwa, ze zrozumieniem odnoszą się do stanowiska Rosji w sprawie Obwodu Kaliningradzkiego. Ten problem nie jest wymyślony, ale wynika z potrzeb życia. Trzeba wspólnie poszukiwać jego rozwiązania - mówił szef rosyjskiej dyplomacji. Zdaniem Rosji, takie rozwiązanie powinno obejmować decyzje o ruchu bezwizowym.
Uważamy formułę czterostronną za optymalną. Byłoby dziwne żeby sprawy dotyczące Polski i Litwy byłyby omawiane (przez Rosje i UE) bez ich udziału - mówił Iwanow. Byłoby także dziwne, żeby przemieszczenie się ludzi między dwoma częściami jednego kraju były potrzebne wizy - dodał. Rozmowy te miałyby dotyczyć wszystkich konsekwencji poszerzenie UE Rosji.
Rosja chce, aby po wprowadzeniu wiz przez Polskę i Litwę w styczniu 2003 roku zapewnić niezakłócony tranzyt między Obwodem Kaliningradzkim a pozostałą częścią tego kraju. Wizy dla obywateli rosyjskich zamieszkujących w Obwodzie, to jedna z konsekwencji poszerzenia Unii Europejskiej, kiedy wschodnia granica Polski stanie się granicą UE.
Wychodzimy z założenia, że poszerzenie UE, które jest logiczną konsekwencją procesów integracyjnych w Europie, nie powinno wpłynąć negatywnie na rozwój stosunków Rosji z tymi krajami, które wstąpią do Unii - powiedział Iwanow. Dodał, że przy odrobinie dobrej woli będzie możliwe znalezienie rozwiązania, które nie będą tworzyć sztucznych barier kontaktów między ludźmi i krajami i umożliwią polepszenie stosunków Rosji z państwami UE.
Według Cimoszewicza, sprawy Obwodu Kaliningradzkiego dotyczyły w dużej mierze rozmowy obu ministrów i posiedzenie Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. (an)